500+? "To nie jest wielki intelektualny wysiłek". Oto 5 najciekawszych cytatów z wywiadu z Tuskiem

- Mój powrót do czynnej polityki jest zawsze do rozważenia. Cieszę się, że jeszcze są tacy, którzy uważają, że miałbym zdolność odwrócenia politycznego trendu, jaki dzisiaj w Polsce jest - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk w rozmowie w TVN24.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk udzielił wywiadu TVN24. Oto pięć, naszym zdaniem najciekawszych, cytatów z rozmowy z byłym premierem.

1. O rozmowie z Donaldem Trumpem, prezydentem elektem USA

Z mojej pierwszej rozmowy z prezydentem elektem niewiele wynikało, jeżeli chodzi o szczegóły. Próbowałem zainteresować prezydenta elekta sytuacją na Ukrainie, bo to będzie wymagało szybkich decyzji. Jednak ta rozmowa miała charakter dość ogólny. Zainteresowanie Donalda Trumpa koncentrowało się raczej na Brexicie.

2. O słowach szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego dla "Rzeczpospolitej": "Na miejscu Donalda Tuska nie odważyłbym się ponownie kandydować na szefa Rady Europejskiej"

Nie jestem od tego, żeby oceniać poziom odwagi pana ministra Waszczykowskiego i powiem szczerze, nawet niespecjalnie się interesuję tym, na co on by się odważył w życiu, a na co by się nie odważył. Nie narzekam na mój temperament, lubię podejmować ryzyko wtedy, kiedy to ma sens. Sytuacja jest dość niezręczna, czymś dwuznacznym jest fakt, że wielu polityków PiS-u nieustannie mówi, że wolałoby kogoś innego niż Polaka na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Mnie jest głupio, powiem szczerze, tak po ludzku, to komentować, ale tutaj wszyscy w Brukseli czasami pukają się w głowę i nie wierzą w to, co słyszą.

3. O powrocie do polskiej polityki

Rzeczą o wiele ważniejszą jest kondycja opozycji i propozycje opozycji, nie tylko jej liderów, nie tylko Grzegorza Schetyny czy Ryszarda Petru, ale także tego, co jest wokół, myślę tutaj też o ruchach społecznych. To od ich kondycji będzie zależało, czy PiS będzie rządził w Polsce jedną kadencję, czy więcej. Mój powrót do czynnej polityki, jeśli miałby się okazać pomocny, jest zawsze do rozważenia. Cieszę się, że jeszcze tacy są w Polsce, którzy uważają, że miałbym zdolność odwrócenia tego politycznego trendu, jaki dzisiaj w Polsce jest. To jest dla mnie osobista satysfakcja, kiedy słyszę takie opinie, ale nie ma co przesadzać z rolą jednostki w historii.

4. O decyzjach polskiego rządu

To nie jest wielki intelektualny wysiłek: rozdać pieniądze czy obniżyć wiek emerytalny. Prawdziwym wysiłkiem, wymagającym i przemyślenia i odwagi jest podniesienie wieku emerytalnego. Nie trzeba być szczególnym talentem politycznym, żeby wiedzieć, co wyborcy polubią - czy obniżenie, czy podwyższenie wieku, czy rozdanie 500 zł na każde dziecko, czy zaciskanie pasa. Prawdziwym pytaniem jest to, czy te decyzje były odpowiedzialne - czy pójdziemy drogą, jaką poszły niektóre państwa w Europie i do dzisiaj borykają się z tragicznymi skutkami kryzysu. Ludziom nalezą się pieniądze, ale rolą polityków nie jest rozdawanie pieniędzy bez pewności, że to się trzyma w ryzach. Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi.

5. O sejmowej komisji ws. afery Amber Gold

Znam swoje obowiązki, jestem polskim obywatelem, więc stawię się przed komisją i będę wyjaśniał wszystko, co wyjaśnienia wymaga. Mam absolutnie czyste sumienie. Odnoszę wrażenie, że ktoś z bardzo złą wolą chce wmówić Polakom, że ta sprawa nie została wyjaśniona. Nie mam wątpliwości, że komisja śledcza jest raczej po to, żeby wzbogacić tę agresywną metodę walki i z opozycją, i ze mną, jako pewnym symbolem tego poprzedniego czasu. Przyjemne to nie jest, inaczej sobie wyobrażam politykę, ale także temu będę musiał sprostać.

Zobacz także: "Nie chcę mi się tego komentować". Tusk odpowiada na zarzuty A. Macierewicza ws. katastrofy smoleńskiej

Więcej o: