PO zapytała MON o sprawę "mistrali za 1 dolara". I wreszcie jest odpowiedź od Kownackiego

• MON odpowiada posłom PO ws. transakcji między Egiptem a Rosją• Sekretarz stanu w MON: Informacje pochodziły z niejawnych źródeł• A. Macierewicz mówił, że "Egipt sprzedał Rosji mistrale za 1 dolara"

"Informacje dotyczące transakcji między Egiptem a Federacją Rosyjską pochodziły z niejawnych źródeł" - napisał w odpowiedzi na interpelację posłów PO wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. W październiku w Sejmie mówił o tym szef MON. "Jest prawdą, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu i jest prawdą, że w ostatnich dniach zostały de facto przekazane Federacji Rosyjskiej za jednego dolara" - twierdził Antoni Macierewicz. W rzeczywistości Francuzi zbudowali dwa statki dla Rosji, ale do sprzedaży nie doszło ze względu na zajęcie Krymu przez Rosjan. Mistrale trafiły do Egiptu.

Dowiedz się więcej:

Gdzie pojawiła się informacja o sprzedaży Mistrali Rosji?

W trakcie dyskusji nt. zakupu śmigłowców od Francji pojawił się argument, że Francuzi w ramach solidarnej postawy przeciw Rosji odmówili sprzedania temu krajowi przygotowanych dla niego trzech okrętów typu mistral. Rzekomo rekompensatą za to miał być kontrakt na sprzedaż Polsce caracali. Już we wrześniu 2015 roku ta informacja pojawiła się na niszowych rosyjskich i rosyjskojęzycznych portalach. Zaczęła pojawiać się ponownie w październiku tego roku. O rzekomej transakcji za dolara milczały też rosyjskie agencje informacyjne. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak na słowa Antoniego Macierewicza zareagowali Rosjanie?

Rosja zaprzecza, że kupiła od Egiptu dwa francuskie okręty typu Mistral za symboliczną kwotę jednego dolara. - Głupia egzaltacja polskiego ministra obrony narodowej nie jest już tajemnicą, nawet w Polsce - mówił cytowany przez agencję RIA rzecznik MON Rosji gen. Igor Konaszenkow. Zaznaczył, że wypowiedzi Macierewicza mogą świadczyć o chęci wypromowania własnej osoby. -  Ale to jest problem polskiego przywództwa, nie nasz - dodał rzecznik. Informacjom zaprzeczył też producent okrętów.

Zobacz także: Macierewicz o "mistralach za dolara": Gdyby Egipt się wycofał, to byłby zysk dla pokoju światowego