Macierewicz symbolicznie: Siłę polskiej armii stanowi wiara narodu i krzyż Jana Pawła

Szef MON wziął udział w promocji 176 żołnierzy rezerwy na I stopień oficerski. "Współtworzycie elitę armii, która się zmienia" - mówił. Ale też zastrzegł: "Siła Polski leży w polskiej armii, ale siłę tej armii stanowi wiara"

Szef MON zaznaczył, że wśród promowanych są przedstawiciele różnych środowisk i zawodów. - Współtworzycie dzisiaj elitę armii. Przyszliście wraz z tą wielką falą patriotyzmu polskiego, która wznosi się w ostatnich latach, przekształca naszą ojczyznę i przekształca armię. Wy będziecie istotnym czynnikiem tę armię współkształtującym. Ona się zmienia, ona jest nowa - powiedział, przypominając zniesienie limitu maksymalnie 12 lat służby szeregowych oraz ograniczeń liczby awansów oficerskich i podoficerskich.

Przy tej okazji, minister obrony przypomniał też, że w armii wymienia się korpus generalski oraz że w w przyszłym roku szeregi zasili nowa struktura, czyli ponad 50-tysięczna formacja obrony terytorialnej.

Macierewicz podkreślił także znaczenie nowoczesnego wyposażenia i decyzji NATO o rozmieszczeniu sojuszniczych jednostek na wschodnich obrzeżach obszaru traktatowego, w tym w Polsce. - Ale siła Polski leży w polskiej armii, ale siła tej armii jest w waszych rękach i jest w tej wielkiej tradycji, którą symbolizuje Grób Nieznanego Żołnierza (...), ale siłę tej armii stanowi wielka wiara narodu polskiego, najlepiej symbolizowana przez krzyż Jana Pawła II stojący tu, na placu Piłsudskiego - zastrzegł minister.

Więcej o: