PiS chce mniej dziennikarzy w Sejmie. Senator Bielan tłumaczy to "uporządkowanym dostępem"

• A. Bielan: Nie będzie zamykania dziennikarzy, a uporządkowany dostęp
• Senator odniósł się do planów zmiany zasad pracy mediów w Sejmie
• Jak mówił Bielan, będzie ograniczona liczba stałych przepustek

- Nie będzie żadnego zamykania dziennikarzy. Będzie uporządkowany dostęp dziennikarzy do korytarza głównego i głównej części Sejmu – zapowiedział w programie „Gość Radia ZET” senator klubu PiS Adam Bielan. Polityk stwierdził, że zdarzają się sytuacje, gdy "poseł wychodzi do łazienki na korytarz i zaczepia go dziennikarka portalu jamniczek.pl i pyta go o kolor butów, czy krój torebek". Bielan dodał, że w związku z tym będzie ograniczona liczba stałych przepustek do budynku głównego. - Pan marszałek Kuchciński powinien zacząć od stworzenia dziennikarzom godnych warunków pracy, od zbudowania centrum prasowego, którego dzisiaj w Sejmie nie ma - mówił Bielan.

Dowiedz się więcej:

Jakie zmiany dla dziennikarzy planuje Sejm?

Według dotychczasowych planów partii rządzącej, dziennikarze mieliby zostać przeniesieni z korytarza głównego Sejmu do pomieszczeń, które zajmuje teraz Straż Marszałkowska. Oznaczałoby to, że znajdowaliby się daleko od sali obrad i prawdopodobnie mogliby utrwalać dźwięk i obraz tylko w dwóch miejscach: w sali konferencji prasowych i na stanowiskach niedaleko galerii nad salą obrad. - To nie jest obostrzenie pracy dla dziennikarzy, ale uporządkowanie i ułatwienie ich pracy, i przeprowadzania przez nich wywiadów, rozmawiania z parlamentarzystami - mówił kilka miesięcy temu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak zareagowało środowisko dziennikarskie?

Szefowie 28 redakcji podpisali list do Marszałka Sejmu w sprawie planowanych zmian dotyczących obecności dziennikarzy w Sejmie. "Takie regulacje, oznaczałyby ograniczenia prawa dziennikarzy do wykonywania zawodu, a co za tym idzie - prawa opinii publicznej do informacji o pracach władzy ustawodawczej" - piszą sygnatariusze i podkreślają, że "Sejm, który zamykałby się na media jednocześnie zamykałby się na obywateli". List podpisali naczelni redakcji prezentujących różne linie - od "Gazety Polskiej" i "Do Rzeczy", przez "Fakt" i "Super Express" aż po "Newsweek" i "Tygodnik Powszechny".

Jak na list odpowiedziała kancelaria Sejmu?

"Nowe rozwiązania powinny wzmacniać prawo obywateli do otrzymywania wiarygodnych i kompletnych informacji dotyczących prac Sejmu, ale także mieć na uwadze polepszenie bezpieczeństwa i porządku w Izbie" - czytamy w komunikacie Kancelarii. Podkreślono , że "zapewnienie transparentności i swobodnego dostępu do informacji to jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Kancelarią". W piśmie zasugerowano, że ewentualne zmiany będą poprzedzone konsultacjami. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Zobacz także: Chwilę po głosowaniu poseł Kaczyński robi ten gest

Więcej o:
Komentarze (62)
PiS chce mniej dziennikarzy w Sejmie. Senator Bielan tłumaczy to "uporządkowanym dostępem"
Zaloguj się
 • proteusz33

  Oceniono 27 razy 9

  Dziennikarze antypolskich mediów takich jak TVN nie powinni być wpuszczani

 • soldadura104

  Oceniono 20 razy 6

  Jak nie ma mediów to posłowie są normalnymi ludźmi i logicznie i twórczo dyskutują o problemach a jak się włączy kamery toi się kłócą zgodnie z wytycznymi specjalistów od pijaru.

 • trybunaluda

  Oceniono 7 razy 5

  a ja chce mniej poslow! 100 na taki kraj to jest absolutne maksimum!

 • 0721x

  0

  są senatorzy i są bielany

 • sara-banda

  Oceniono 2 razy 0

  Boją się ujawnienia tego, co knują na Polaków i Polskę.

 • boshary

  Oceniono 8 razy 0

  Panie Bielan czy myśli ? pan, że wszyscy są tacy sami jak mawia pański kolega kurski?
  Nie to nie ciemny lud w całości

 • and155

  Oceniono 16 razy 0

  Bandyci pozdrawiają kolegów z Sejmu!

 • adamtko

  Oceniono 12 razy 0

  Skrzyżowania demonstracji, te z pierwszeństwem przechodu, też powinny być obstawiane tylko przez swoje ekipy dziennikarzy. Niedługo wróci Kronika Filmowa i "reportaże" z pochodów poparcia. "W pierszym szeregu uczniowie i studenci..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX