"Katastrofalna decyzja. Polska strzeliła samobója". Ekonomista z Harvardu o wieku emerytalnym

Obniżenie wieku emerytalnego to jedna z najbardziej populistycznych decyzji od 1989 r. - mówi w rozmowie z Dziennik.pl ekonomista dr Marcin Piątkowski, stypendysta Uniwersytetu Harvarda i ekspert Banku Światowego.

- Katastrofalna decyzja o obniżeniu wieku emerytalnego spowolni doganianie Zachodu. Już za kilka lat możemy wręcz przestać go doganiać - mówi w wywiadzie dla portalu Dziennik.pl dr Marcin Piątkowski, ekonomista związany m.in. z Uniwerystetem Harvarda i Akademią Leona Koźmińskiego.

W środę Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Posłowie odrzucili wcześniej poprawki klubów PSL i Kukiz'15 dot. m.in. stażu pracy i wcześniejszych emerytur dla rolników.

- To jedna z najbardziej populistycznych decyzji od 1989 roku stawiająca Polskę, niedawnego prymusa zmian, na pozycji kraju, któremu już nie do końca można ufać. To zła wiadomość dla bardzo napiętego budżetu i dla publicznego długu, który już niedługo może zbliżyć się do konstytucyjnej granicy 60 proc. PKB. Z punktu widzenia doganiania Zachodniej Europy, odrabiania wielowiekowego zacofania i wydostawania się z europejskich peryferiów, Polska strzeliła sobie właśnie samobója - komentuje dr Piątkowski.

Zdaniem ekonomisty, w kontekście obniżenia wieku emerytalnego ogłoszona przez wicepremiera Morawieckiego tzw. konstytucja dla biznesu (pakiet ułatwień dla osób prowadzących działalność gospodarczą) niewiele znaczy. 

- Każdy krok do przodu cieszy, ale po decyzji o emeryturach to może być jak malowanie samochodu, któremu ukradziono koła. Zrobiono coś, czego negatywnych skutków nie przełamie żadna konstytucja dla biznesu - twierdzi ekonomista.

Zobacz także: Sejm przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny. Chwilę później prezes Kaczyński wykonał taki gest...

 

Więcej o:
Komentarze (288)
"Katastrofalna decyzja. Polska strzeliła samobója". Ekonomista z Harvardu o wieku emerytalnym
Zaloguj się
 • kreciarobota59

  Oceniono 25 razy 19

  .pl ekonomista dr Marcin Piątkowski, stypendysta Uniwersytetu Harvarda i ekspert Banku Światowego,Ty zasran..y sprzedajny ekspercie,. Wszyscy którzy kończą Harvard jeszcze stypendysta który brał kasę na uczelni,by po jej skończeniu bronił interesów Światowych bankierów słusznej NACJI.Gdzie byłeś trol..u jak od 1989r po kancie Magdalenki wszystko zostało oddane za grosze jak handel ,banki,najlepsze zakłady w Obce zachodnie łapska ,w celu ich przejęcia lub zniszczenia jako konkurencji, najsłabsze same upadły.Kto zadłużył Polskę na ponad 500 miliardów dolarów(Gierek z Jaruzelskim na 40 miliardów dolarów) żeście darli ryje ze takie zadłużenie było,a dziś Polska sprzedana ,zadłużona,,jak się ma 500 miliardów do 40 miliardów dolarów.Obecnie polska finansuje rewolucje i skutki na Ukrainie ,wszystkie wojny Imperialne USA,zachody ,na to pieniądze są.Chcesz kan...o byśmy tyrali do śmierci.Tyle lat Polacy płacą składki na ZUS 40% w ogóle nie dożywa do emerytury ,gdzie jest ta kasa?Fundacja LEWIATAN Koszerna ,następny mądrala z tej fundacji Mordasewicz ekspert od siedmiu boleści,broni obcego interesu.Brak mu obraźliwych słów na was sprzedajni H....Przestańcie Polaków okradać,niszczyć ekonomicznie ,gospodarczo,wyprowadzać najzdolniejszych inżynierów,manipulować narodem.tych waszych bredni już nikt nie kupuje.Szkoda ze tych uwag nie mówisz mi gościu Osobiście,nie zdążył byś uciekać.Mądrzyć potraficie sie w obstawie Ochrony ,czemu nie wyjdziesz na ulice do robotników z tymi mądrościami? sadze że na dzień dobry zarobił byś w kły.

 • genocidezionism

  Oceniono 29 razy 19

  Gdzie był ten ekonomista jak pejsaci okradli gieldowych graczy , oszukali ludzi i uciekli z kasą
  dlaczego nie ostrzega l przed oszustami z Banku Bracia co s tam i innych pomiotów.
  Brawo Emeryci , Brawo PiS

 • smiki48

  Oceniono 20 razy 18

  gdyby zlikwidować wszystkie przywileje emerytalne uprzywilejowanych grup i włączenie ich do jednolitego i powszechnego systemu emerytalnego i wszyscy otrzymywaliby emerytury według identycznych zasad, to deficyt systemu emerytalnego wynosiłby raptem parę miliardów złotych.

 • oryntagon

  Oceniono 59 razy 17

  Słyszeliście lemingi?
  EKONOMISTA Z HARVARDU!

  Biały człowiek z Humeryki!!!
  Co my murzyny możemy tam wiedzieć, lepiej posłuchajmy się białych.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 63 razy 17

  GW i przyjaciele znaleźli dowody, że "stypendysta Harvarda" powinien zastąpić Polski rząd.
  Ale prawdziwe pytanie brzmi - czy Polska ma być krajem niewolników zapierdzielającej do śmierci czy może dać im wybór? Wg GW wybór jest zbędny a każdy mężczyzna jest genetycznie predysponowany do tego by w dowolnym zawodzie sprawnie pracować do 67 roku życia. Tu wychodzi rasizm GW i wiara w naród mocarzy, którzy są w stanie np zakładać dachy jescze grubo po 70. Brawo

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 51 razy 17

  Panie dr Marcin Piątkowski jako że wyznaje Pan zasadę "praca czyni wolnym" w związku z tym wdzięczny naród polski zapewni Panu pracę do setki. Zgodnie z życzeniem i przy najbliższej okazji.

 • starosta82

  Oceniono 71 razy 17

  jak już polski stypendysta Harvarda tak mówi to rzeczywiście musi być fakt:)
  ludzie - otrzymujecie oficjalną zgodę ode mnie na pracę do 99 rok życia.
  jak już będziecie umierać w pracy to nie zapomnijcie obiegówki podpisać i przekazać obowiązków :)

 • foreks

  Oceniono 46 razy 16

  Wystarczy kazac ludizom pracowac do smierci i nie bedzie problemow z emeryturami. Nie trzeba byc na Harvardzie, zeby wymyslic, ze jak sie ludziom zabierze kase, to kasy bedzie mniej potrzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX