PiS w euforii po obniżce wieku emerytalnego. Ale jest minister, którego to chyba nie cieszy

W środę po przyjęciu ustawy obniżającej wiek emerytalny cała prawa strona sejmowej sali wiwatowała i cieszyła się z sukcesu. Na zdjęciach widać jednak, że radość nie udzieliła się Mateuszowi Morawieckiemu.

Sejm przyjął dziś ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od 2018 roku kobiety pójdą na emeryturę po osiągnięciu 60. roku życia, mężczyźni po 65. Członkowie rządu i posłowie PiS po przegłosowaniu projektu śmiali się i klaskali, radości nie było końca. Wszyscy wyglądali na bardzo szczęśliwych. Poza nielicznymi wyjątkami - przed okazywaniem radości bronił się minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ ZDJĘCIA: MATEUSZ MORAWIECKI PO PRZEGŁOSOWANIU USTAWY O OBNIŻENIU WIEKU EMERYTALNEGO

Morawiecki grzecznie uścisnął rękę pani premier, klaskał też, choć nie tak żywiołowo jak jego koledzy. Skąd taki minorowy nastrój? Ustawa nie wróży nic dobrego dla finansów kraju, za które przecież odpowiada Morawiecki.

Komentatorzy zwracają uwagę, że ustawa może oznaczać spadek wysokości emerytur. "Przy proponowanych przez PiS wcześniejszych emeryturach dwukrotnie - w porównaniu do wieku 67/67 - zwiększy się liczba osób, które nie uzbierają na emeryturę minimalną" - wynika z raportu "Obniżanie wieku emerytalnego. Jakie będą jego skutki?", który opisuje "Newsweek".

"Niemal 70 proc. roczników urodzonych na przełomie lat 70-tych i 80-tych otrzyma świadczenie na poziomie emerytury minimalnej. W przypadku osób o wysokich zarobkach, spadek emerytury przekroczy 40 proc." - czytamy.

Jak widać na fotografiach ogólnie panująca radość nie udzieliła się również ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Czym frasował się prokurator generalny?

Na czym polega nowa ustawa?

262 posłów zagłosowało za prezydencką ustawą dot. wieku emerytalnego, przeciw zagłosowało 149, wstrzymało się 19. Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Obecnie to 67 lat niezależnie od płci i podnoszony jest stopniowo: kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni - w 2020 r.

Nowa ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Obniży ona wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniej sejmowa komisja odrzuciła poprawkę opozycji, która zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy. Opozycja ostrzega, że "budżet nie wytrzyma" tej ustawy. Teraz projektem zajmie się Senat.

Więcej o:
Komentarze (711)
PiS w euforii po obniżce wieku emerytalnego. Ale jest minister, którego to chyba nie cieszy
Zaloguj się
 • znudzonychamstwem

  Oceniono 89 razy 73

  Ten "artykuł" pzebił wszystko, co do tej pory znalazłem w tej gazecinie.

 • petruss_77

  Oceniono 90 razy 72

  No to jest teraz parę scenariuszy: (i) PiS mimo zapowiedzi wpuszcza na potęgę Murzynów, Muslimów i Ciapato-Śniadych -> bo przecież ktoś musi pracować na emerytów. Z Polski robi się taki sam chlew multikulturowy jak w Niemczech (tam też obniżono wiek emerytalny); (ii) rząd wie, że w najbliższych latach bezrobocie będzie wzrastać, a pracy będzie mniej. Tak więc pozwala młodszemu pokoleniu na łatwiejsze wejście i bycie na rynku pracy, utrzymując sztucznie niską stopę bezrobocia. Emeryci wypchani z rynku pracy i tak będą tańszą alternatywą dostając głodową emeryturę.

 • krzysio333

  Oceniono 134 razy 72

  Moja żona się cieszy!!. ędz

  Moja żona się cieszy!. Wytłumaczcie kobiecie 58 letniej, która drży o pracę, że nie ma z czego się cieszyć. Wybiórcza czekam?.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 109 razy 71

  Plucie jadem i nienawiść z jaka o PiS piszą paroby Berlina z GW potwierdza słuszność decyzji rządu.

 • krzysio333

  Oceniono 138 razy 70

  Wystarczy zdjęcie 1 sek. pózżniej i ON już się cieszy. Jak zwykle żenada Wybiórczej.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 84 razy 70

  Euforii jakoś nie widać na rynku walutowym. Złotówka od kilku dni jest masakrowana praktycznie przez wszystkie europejskie waluty, nie mówiąc juz o dolarze. A nie wierzyłym kiedy mówili o drugiej Grecji.

 • jan3211

  Oceniono 30 razy 22

  Spekulant oćwiczy ekonomicznych ignorantów -populistów. Ta trójka Macierewicz, Kaczyński i Waszczykowski , to powinna kury wyprowadzać za stodołę do szczania , a nie kierować IV RP.

 • michr

  Oceniono 22 razy 18

  Obniżenie wieku emerytalnego skutkuje tym że, pracownik zamiast pensji od pracodawcy , będzie na garnuszku budżetu państwa, jest to proste jak konstrukcja cepa. Stać ich na to?, a w dodatku wyrażają entuzjazm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX