Czy Kościół zabierze głos w sprawie ekshumacji smoleńskich? Kard. Nycz stawia sprawę jasno

• Kard. Nycz: "Nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi kościoła"
• W ten sposób skomentował sprawę ekshumacji ofiar Smoleńska
• Wypowiedzi Kościoła w tej sprawie oczekiwała część rodzin
 Nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi kościoła w tej sprawie. Nigdy nie komentowaliśmy działań prokuratury i pewnie nie będziemy tego robić

- tak kard. Kazimierz Nycz odniósł się w poranku RMF FM do pytania, czy Kościół zabierze głos w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. W dramatycznym liście otwartym, podpisanym przez 200 osób, pisali o tym bliscy ofiar. "Apelujemy do hierarchów Kościołów, których kapłani odprowadzali naszych Ukochanych na cmentarze: brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem!" - pisali. 

Dowiedz się więcej:

Co dokładnie powiedział kard. Nycz?

"Nie wypowiadam się w imieniu episkopatu, bo nie mam do tego prawa. Wypowiadam się w swoim imieniu. Duchowo i empatycznie jestem absolutnie po stronie rodzin, które mają pytania, wątpliwości czy jest im przykro, że będą musieli traumę sprzed 6 lat przeżywać w pewnym sensie raz jeszcze. Nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi kościoła w tej sprawie. Nigdy nie komentowaliśmy działań prokuratury i pewnie nie będziemy tego robić. Natomiast trzeba by bardzo wyraźnie społeczeństwu wyjaśniać, dlaczego to jest konieczne, co może wnieść nowego - mówił kard. Kazimierz Nycz.

Czemu będą przeprowadzone ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej?

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła Prokuratura Krajowa. Chodzi o ponowne zbadanie przyczyn katastrofy i wskazanie ew. błędów rosyjskich biegłych. W dokumentach, które dostały rodziny, jest mowa m.in. o tym, że śledczy chcą ustalić prawdopodobieństwo m.in. "eksplozji materiałów wybuchowych". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

ZOBACZ TEŻ: "Ekshumacje będą traumatycznym przeżyciem dla rodzin ofiar"

Więcej o:
Komentarze (340)
Czy Kościół zabierze głos w sprawie ekshumacji smoleńskich? Kard. Nycz stawia sprawę jasno
Zaloguj się
 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 54 razy 48

  Instytut Penetracji Nagrobków dostał w budżecie dodatkowo 5,4 mln zł dla pionu archeologicznego. Jakoś to muszą zagospodarować.

 • jangur

  Oceniono 36 razy 30

  A kogo obchodzi stanowisko kościoła? Najlepiej niech już nie zabiera głosu w żadnej sprawie. Ryby głosu nie mają.

 • judeosceptyk

  Oceniono 43 razy 7

  tam czytam komentarze- o wszystkim, byle nie na temat
  Ot poziom michnikoidow

 • lajdan

  Oceniono 22 razy 2

  90-tonowy samolot lecący 200km/godz. żeby rozbić się na 60 000 części musiał naprawdę mocno udeżyć w grunt. I to nie ważne pod jakim kątem, bo i tak rozwaliło go doszczętnie na wspomniane 60 000 części. Logiczne, że jego części, w tym ciężkie silniki musiałyby być dosłownie wbite w podmokłą ziemię. Ale tam nie ma krateru, a części leżą na trawie. To TYLE!

 • losiu4

  Oceniono 26 razy 2

  A co was tak boli, droga wyborcza? Czyzbyscie wiedzieli ze nastepne "kwiatki" wyjdą na jaw.? Czemu nie napiszecie o tych którzy chcą ekshumacji by poznać prawdę? A tak w ogóle co to za głupi pomysł z tym "zbeszczeszczeniem? Jakiś wasz redaktor ten list napisał i dał do podpisania?
  Co do meritum: co ma kościół do urzędowej ekshumacji?

  Pozdrawiam

  Losiu

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Zamiast ekshumacji proponuje trepanacje czaszki pana Macierewicza! On cierpi na ciagle wybuchy .....braku zajecia!!!!! Skonczony idiota. Pozbawic go teki ministra!!!! Taki minister to wstyd dla Polski!

 • zelenyles

  Oceniono 5 razy 1

  dla kościoła ekshumacje to będzie pewno niezła kasa więc nie będą bruździć Macierewiczowi, pozwolą mu babrać się w tym i na szukanie dziury w całym !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX