Tytuł Patrioty Roku przyznany. "Od dekad walczy o polską niepodległość". Zgadniecie, o kogo chodzi?

W sobotę w Krakowie zostanie wręczona Nagroda im. Kazimierza Odnowiciela "Patriota Roku 2016". Dostanie ją szef MON. Mamy uzasadnienie tego wyboru.

Specjalizujące się w książkach religijnych i historycznych wydawnictwo Biały Kruk wraz ze Stowarzyszeniem im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego organizuje w sobotę w Krakowie Dzień Patrioty. Chodzi o działanie "na przekór dominującym i krzykliwym trendom kosmopolitycznym i antynarodowym" - tłumaczy na swojej stronie internetowej.

Oprócz wykładów (m.in. "Kalanie polskości i wiary w teatrze") i wspólnego śpiewania "Roty" zostanie uroczyście wręczona Nagroda im. Kazimierza Odnowiciela "Patriota Roku 2016". Otrzyma ją szef MON, Antoni Macierewicz. Wydawnictwo opublikowało na swojej stronie internetowej obszerne uzasadnienie tej decyzji.

Dlaczego on?

"Antoni Macierewicz, z wykształcenia historyk, już od dekad walczy o polską niepodległość" - czytamy. Przywołano jego czasy harcerskie, działalność w opozycji. "Uczestniczył w strajkach studenckich w Marcu 1968 r. i koordynował akcję pisania listów protestacyjnych do Sejmu przeciwko zmianom w konstytucji" - chwali kapituła.

W uzasadnieniu nie zabrakło wątku katastrofy smoleńskiej. "Był twórcą i przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku" - przypomniano. 

A jak przyznający nagrodę opisują jego bieżącą działalność? Jako szef MON "podjął działania zmierzające do odbudowy potencjału i liczebności polskiej armii. Zainicjował budowę sił Obrony Terytorialnej, przeprowadził zmiany kadrowe na najwyższych stanowiskach dowódczych, ułatwił awanse nowych oficerów. Objął ministerialnym nadzorem zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z sukcesem zorganizował szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, na którym ustalono rozmieszczenie na wschodniej flance NATO wojsk amerykańskich i natowskich. Zapowiedział zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 150 tys. żołnierzy w przyszłym roku" - czytamy.

A TERAZ ZOBACZ: Macierewicz o "mistralach za dolara": Gdyby Egipt się wycofał, to byłby zysk dla pokoju światowego

 

Więcej o: