"Sensacyjne" nagranie Tusk-Putin jest od lat w sieci? Macierewicz: Widać dziennikarze głęboko je schowali

"Wstrząsające" nagranie rozmowy Tusk-Putin jest od lat na YouTube? Antoni Macierewicz: Ja tego materiału całego nie znam Wg szefa MON, jeśli dziennikarze znali taśmy, "głęboko je schowali"

Materiał, o którym od kilku dni opowiada Antoni Macierewicz, miał być "wstrząsający". W rozmowie w TVP Info szef MON twierdzi już, że jest "interesujący". - Ja tego wcześniej nie widziałem - stwierdził. Minister odniósł się też do komentarzy dziennikarzy, którzy piszą, że "sensacyjne" nagrania nie są nowe i od sześciu lat można je zobaczyć np. w serwisie YouTube. - Ja tego materiału całego nie znam. Jeden czy dwa fragmenty, owszem, były publikowane, ale całości nigdy nie widziałem. Jeżeli oni widzieli, to szkoda, że nie upowszechnili (...). Widać to znali i głęboko to schowali - mówił.

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze Macierewicz mówił o nagraniu?

Na razie wiadomo, że wideo trwa godzinę i 25 minut i nie jest tajne. - Materiał powstał na zlecenie publicznej instytucji polskiej. Autorem jest Polak, więc nie ma powodu, żeby nie można go było zaprezentować opinii publicznej. Oczywiście najpierw skonsultuję to z prokuraturą, ale uważam, że nie ma żadnych przeszkód - mówił Macierewicz. Minister twierdzi też, że prezydent Rosji miał przedstawić Donaldowi Tuskowi inną wersję wydarzeń niż ta, którą zaprezentowano w raportach MAK i Komisji Millera. - Samolot nie uderza w brzozę, nie obraca się do góry kołami. Przeciwnie, samolot (...) uderza w ziemię, wtedy następuje jego zapalenie i odwrócenie - przekonuje szef MON.

Czy nagranie, o którym mówi Macierewicz, było wcześniej znane?

 

- "Tajne" spotkanie Tusk-Putin-Szojgu od sześciu lat jest znane - od dnia katastrofy. Można je znaleźć np. na YouTube - tak sprawę "nowych dowodów" skomentował szef Wyborcza.pl Roman Imielski. O tym, że nie jest to nowy film pisze również serwis wPolityce.pl. "Nowa sensacyjna taśma ze Smoleńska? Ani nowa, ani sensacyjna. Znana jest każda klatka na tym nagraniu" - pisze Marek Pyza i podkreśla, że wideo zostało wykonane 10 kwietnia przez operatorów Telewizji Polskiej i przez długi czas używano jej do do ilustrowania materiałów poświęconych katastrofie smoleńskiej.

Jak rozmowę Tusk-Putin komentuje Waldemar Pawlak?

Pawlak był na spotkaniu ze stroną rosyjską 10 kwietnia 2010 roku. - Było takie spotkanie na miejscu katastrofy, ale nie było żadnej dyskusji o przyczynach wypadku. To był ogromny smutek i rozpacz po tym, co się stało. To byłoby zupełnie niepoważne i nie na miejscu, gdyby wtedy mówić o przyczynach katastrofy. Nie w tym czasie i nie w tym momencie - powiedział nam Pawlak. Ówczesny wicepremier podkreślił, że w jego obecności nie padły sformułowania, o których mówi Macierewicz.

Zobacz także: Debata Kaczyński - Tusk? Prezes PiS: Nie ma o czym rozmawiać

Więcej o: