Lech Wałęsa bez ochrony BOR podczas podróży zagranicznych. "Przywracamy stan zgodny z prawem"

B. prezydent Lech Wałęsa nie będzie już ochraniany przez Biuro Ochrony Rządu podczas zagranicznych wyjazdów. O sprawie poinformował syn byłego prezydenta, Jarosław Wałęsa. - Przywracamy stan zgodny z prawem - informuje BOR

"Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, ile złej woli jest w tych ludziach. Odebrano ochronę BOR-u mojemu ojcu podczas podróży zagranicznych" - napisał na Twitterze eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa, prywatnie syn byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy.

- To zadziwiająca decyzja, bo nie przynosząca Skarbowi Państwa żadnych oszczędności. Od 1995 roku obowiązywała niepisana zasada, że funkcjonariusze BOR mogą towarzyszyć ojcu także w podróżach zagranicznych, pod warunkiem, że będzie za te ochronę płacił z własnej kieszeni - tłumaczy Jarosław Wałęsa w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Jak przypomina europoseł, umowę respektowano i za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego.

BOR: Przywracamy stan zgodny z prawem

Rzeczniczka Biura Ochrony Rządu Natalia Markiewicz twierdzi, że Jarosław Wałęsa wprowadza opinię publiczną w błąd. Jak napisała na Twitterze, większość kosztów ochrony podczas podróży Lecha Wałęsy ponosi budżet państwa.

"Ustawa o BOR oraz ustawa o uposażeniu byłych prezydentów gwarantuje byłym głowom państwa ochronę na terenie RP. Poprzednie kierownictwo BOR rozszerzyło tenże zakres, co generowało ogromne koszty - niewspółmierne do zagrożeń" - skomentowała Natalia Markiewicz.
"Przywracamy stan zgodny z prawem, a działania podejmowane na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa byłym prezydentom pozostaną na najwyższym poziomie. Rezygnujemy z ochrony obligatoryjnej. Jednak jeżeli analiza zagrożeń wykaże, iż takie zagrożenie istnieje - co stanowi uzasadnioną przyczynę - ochrona będzie poszerzona poza granice RP" - dodała.

Zobacz także: Lech Wałęsa: PiS to jest małpa z brzytwą

Więcej o:
Komentarze (201)
Lech Wałęsa bez ochrony BOR podczas podróży zagranicznych. "Przywracamy stan zgodny z prawem"
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 50 razy 40

  Zabrać byłym prezydentom ochronę BOR, w zamian kupić pojemniki z gazem pieprzowym w aerozolu i niech sobie jakoś radzą.

 • mireczekb

  Oceniono 50 razy 6

  Zgodnie z prawem nie ma ochrony za granicą ? Tak. Więc się odczepcie.

 • cucurucu

  Oceniono 67 razy 5

  Oczywiscie, ze koszty. Nauczyla sie gnida zerowac na innych wiec w koncu ktos polozyl temu kres. Zadnych przywilejow dla politykow.

 • Marek Stein

  Oceniono 26 razy 4

  Bolek, teraz musisz uważac bo ktos ci rzuci tortem w morde,albo dostanie frytkami z keczupem w pysk. Jedno i drugie ci sie jak najbardziej nalezy ty bydlaku.

 • tadeusz-1d

  Oceniono 42 razy 4

  Po co Bolkowi ochrona i tak wszyscy wiedzą kim on jest.

 • darek.1306

  Oceniono 15 razy 3

  PO co ! ? swiat go kocha . w polsce jest mu potrzebna. wwnuczek "nozownik "nech go ochrania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX