Kto zerwał rozmowy w sprawie caracali? Macierewicz: "To Airbus". Ale za chwilę słyszymy inną wersję...

- Airbus zrobił źle, że zerwał te rozmowy - stwierdził w TVP Info szef MON Antoni Macierewicz. Inną wersję wydarzeń podał w następnym programie wiceminister rozwoju. A zupełnie inaczej sprawę przedstawia sam Airbus.
Oczywiście Francja zrobiła bardzo źle, Airbus Helicopters zrobił źle, że zerwał te rozmowy

- tak Antoni Macierewicz, który był gościem programu "Dziś wieczorem" w TVP Info, komentował zakończenie rozmów z Francuzami w sprawie zakupu przez Polskę śmigłowców Caracal. 

Co ciekawe, zupełnie inną wersję w sprawie zakończenia rozmów przedstawił chwilę później, także w TVP Info, wiceminister rozwoju.

Przede wszystkim chciałbym doprecyzować pewną rzecz, ponieważ w tej debacie publicznej jest niespójność jeżeli chodzi o ocenę zakończenie tego procesu. Bardzo wyraźnie chciałbym powiedzieć, że myśmy zakończyli ten proces negocjacji w wyniku obopólnej zgody na pewien harmonogram, który kończył proces negocjacji 

- opisał Radosław Domagalski-Łabędzki. 

Wersja Airbusa jeszcze inna

Jeszcze inaczej sprawę przedstawia Airbus, który - jak pisaliśmy na Gazeta.pl - chce domagać się odszkodowania od rządu PiS. Airbus miał wrażenie, że "miesiącami był zwodzony przez obecny polski rząd". Przekonuje, że to Polacy "jednostronną decyzją" zerwali negocjacje offsetowe. 

- Airbus naprawdę chciał inwestować w Polsce i chcieliśmy przyczynić się do stworzenia konkurencyjnego przemysłu lotniczego i kosmicznego w tym kraju. Jednak rząd polski zatrzasnął nam drzwi przed nosem - stwierdził dyrektor generalny Airbus Group Tom Enders.

Czym jest offset?

Offset to element transakcji międzynarodowych, szczególnie w przemyśle zbrojeniowym, w ramach którego dostawca sprzętu kompensuje państwu poniesione wydatki poprzez inwestycje w kraju, umieszczenie tam części produkcji, transfer technologii i tworzenie miejsc pracy.

Wróbel o zerwaniu kontraktu na caracale: Nie lubię użalania się w tonie "co ludzie o nas pomyślą"

 

Więcej o: