Nie odpuszczą Ziobrze. Pięćdziesięciu (!) prokuratorów złożyło na niego skargę do Trybunału Praw Człowieka

• Prokuratorzy złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka• Ich zdaniem Zbigniew Ziobro bezprawnie przeniósł ich na niższe stanowiska• Chodzi m.in. o prokuratora z byłego kierownictwa Prokuratury Generalnej

Zmiany, których w polskich sądach i prokuraturze dokonuje Zbigniew Ziobro, wciąż budzą kontrowersje. Są one na tyle duże, że 50 prokuratorów złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na ministra sprawiedliwości - dowiedziało się Radio Zet. Powód? Według prokuratorów Ziobro "naruszył wytyczne Rady Europy z Karty Rzymskiej i zalecenia Unii Europejskiej", przenosząc ich arbitralnie na niższe stanowiska, w dodatku bez podania uzasadnienia. Autorami skargi są prokuratorzy, którzy prowadzili najpoważniejsze sprawy, m.in. prokurator z byłego kierownictwa Prokuratury Generalnej i byli prokuratorzy wojskowi.

Dowiedz się więcej:

Jak na skargę prokuratorów zareagował Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta?

- To nie jest degradacja. Zdegradować można kogoś w wojsku, a nie w jednostce hierarchicznej. Widocznie ocena tych osób nie była pozytywna i przeszli na inne stanowiska. I stąd ta frustracja. Ale pragnę zwrócić uwagę, że w prokuraturze pracuje kilka tysięcy prokuratorów i 50 naprawdę nie robi tutaj większego znaczenia - ocenił Dera na antenie stacji.

 

Więcej o: