Komorowski nie przebiera w słowach. Uderza w PiS i porównuje trzech ministrów do "słoni z porcelaną"

• Komorowski: "To szczyt głupoty, nieudolności albo brak wyobraźni"• Tak b. prezydent ocenił informację rządu o zakończeniu rozmów ws. caracali• "Zachowują się jak trzy słonie z porcelaną" - ocenił współpracę ministrów PiS

Bronisław Komorowski podczas rozmowy w Polsat News był pytany m.in. o sprawę nieudanych rozmów z Airbus Helicopters ws. zakupu śmigłowców Caracal. - Puszczać wiadomość o tym, że się zrywa rozmowy na temat ważnego kontraktu tydzień przed wizytą prezydenta Hollande w Polsce, to szczyt głupoty, nieudolności albo brak wyobraźni - stwierdził były prezydent. To własnie po tej informacji prezydent Francji odwołał swoją wizytę w Polsce. - Albo oni nie wiedzą, co robią w rządzie, minister spraw zagranicznych nie wie, co robi minister Morawicki i Macierewicz, albo razem zachowują się jak trzy słonie z porcelaną. Mogli przesunąć tę decyzję o dwa tygodnie - dodał Komorowski. 

Dowiedz się więcej:

Na czym polegał kontrakt na caracale?

Caracal został wybrany w ubiegłym roku do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska. We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ofertę offsetową Airbus Helicopters uznało za niezadowalającą, a dalsze negocjacje za bezprzedmiotowe.

Czy Polska zapłaci karę za zerwanie kontraktu?

Dziennik "Fakt" napisał dzisiaj, że Polska może zapłacić karę za zerwanie rozmów offsetowych w sprawie śmigłowców Caracal. W odpowiedzi na to MON wydał dzisiaj oświadczenie, w którym stwierdza, że doniesienia te "wprowadzając w błąd opinię publiczną. "To raczej Polska może domagać się zadośćuczynienia w związku z odmową podpisania umowy offsetowej przez stronę francuską" - stwierdził resort. Kontrakt został zerwany z winy francuskiego producenta - czytamy w piśmie. "Przypominamy, że rząd PO i PSL chciał wydatkować na rzecz producenta francuskiego 13,5 mld zł., kupując tam śmigłowce Caracal. Nie zawarł jednak kontraktu na offset, czyli obowiązkowych dostaw technologii dla Polski. Rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu" - głosi komunikat. Zdaniem MON strona francuska w ciągu 9 miesięcy negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu. W tej sytuacji wicepremier Mateusz Morawiecki "uznał dalsze negocjacje za bezzasadne". 

Dlaczego Polska zrezygnowała z caracali?

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe w związku z przetargiem na śmigłowce dla wojska, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej. Kontrahent nie przedstawił oferty zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - podano.

Więcej o: