Senat nie będzie pracował nad ustawą o aborcji. A marszałek jednym zdaniem gasi Waszczykowskiego

"Odstąpiliśmy od prac nad senackim projektem dotyczącym przerywania ciąży" Takie stanowisko Senatu przekazał dziś jego marszałek Stanisław Karczewski "Musimy poczekać, jakie będą wyniki prac sejmowych" - dodał marszałek

Senat, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie pracował nad własnym projektem ustawy o aborcji. - Musimy poczekać, jakie będą wyniki prac sejmowych w sprawie przepisów aborcyjnych - stwierdził dziś Stanisław Karczewski. Marszałek dodał, że był już gotowy wstępny projekt. Według Karczewskiego była w nim mowa o tym, by w przepisach wykluczyć możliwość przerywania ciąży w sytuacji, kiedy jest podejrzenie zespołu Downa. - To, co wydarzyło się ostatnio, te bardzo liczne protesty, na pewno wszyscy o nich myślimy i bierzemy je pod uwagę. To źle, że ktoś powiedział, że to nieistotne, nieważne, małe protesty, bo one faktycznie były duże i wyrażają w dużej części opinię części społeczeństwa - stwierdził. O tym, że "skala demonstracji była marginalna" mówił po proteście szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Dowiedz się więcej:

Co o strajku kobiet powiedział Witold Waszczykowski?

- Skala demonstracji była marginalna - tak szef polskiej dyplomacji skwitował w TVN24 strajk kobiet. - W dwumilionowej Warszawie to jest margines - dodał. Witold Waszczykowski oskarżał też uczestniczki demonstracji o niepoważne podejście do tematu aborcji. - Tego typu protesty mnie oburzają. O to chodziło? O to tym paniom chodziło? Żeby w ten sposób protestować? Czy tak się walczy o dzieci? - mówił.

Jakie założenia znajdują się w projekcie "Stop aborcji"?

Projekt zakłada, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, mogą grozić mu 3 lata więzienia. Jeśli to matka działała nieumyślnie, nie poniesie konsekwencji. Kary uniknie też lekarz w sytuacji, gdy śmierć dziecka jest następstwem ratowania życia matki. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jak polskie prawo reguluje obecnie kwestię aborcji?

Obecnie aborcji można dokonywać legalnie, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Aborcji można dokonać także wtedy, gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu bądź innego czynu zabronionego. 

Na temat aborcji przeczytasz też w książce: "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji" >>

 

 

 

Więcej o: