Rząd nie poprze drugiej kadencji szefa RE? Kaczyński: Tusk to problem. Może mieć jakieś zarzuty

Donald Tusk może niedługo usłyszeć zarzuty ws. prowadzonych w Polsce postępowań - twierdzi prezes PiS. I zapowiada, że przez to rząd nie poprze kandydatury b. premiera na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

– Tusk to jest wielki problem - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Polską The Times”, sugerując, że obecny szef Rady Europejskiej może mieć niedługo kłopoty z polskim wymiarem sprawiedliwości. Zapowiedział też, że rząd raczej nie poprze Donalda Tuska, jeśli ten będzie starał się o drugą kadencję w RE. 

– W Polsce toczą się postępowania i w Sejmie, i w prokuraturze, które mogą doprowadzić do tego, że zostaną mu postawione jakieś zarzuty. Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej? Mam daleko idące wątpliwości. (...) Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję – stwierdził Kaczyński. 

Kaczyński uważa, że trzeba "ostrzec" Unię przed Donaldem Tuskiem. - Jego dalszy pobyt w Brukseli jest bardzo ryzykowny (...) Powinniśmy UE ostrzec przed ewentualnymi problemami – przekonywał prezes PiS. Jarosław Kaczyński przyznał jednocześnie, że głos Polski w głosowaniu nie musi być decydujący - jednak zadaniem Polski jest "przedstawienie kandydatury Donalda Tuska w pełnym świetle".

Szydło i Kaczyński jednym głosem

O wypowiedź prezesa PiS dziennikarze pytali dziś premier Beatę Szydło. Chcieli wiedzieć, czy faktycznie rząd nie poprze drugiej kadencji Tuska w RE. - Też mogę sobie to wyobrazić - powiedziała premier enigmatycznie. Po tym, jak dziennikarze domagali się konkretnej deklaracji, dodała : Myślę, że mój komentarz jest w tej sprawie wystarczający, w tym momencie.

A TERAZ ZOBACZ: "Przygody pana Misiewicza kierują się do Bełchatowa". PO składa doniesienie do prokuratury

'Przygody pana Misiewicza kierują się do Bełchatowa'. PO składa doniesienie do prokuratury

Więcej o: