Sejm złoży hołd koniom specjalną uchwałą? To nie żarty. Jest już odpowiedni projekt

Posłowie uchwalą święto konia i złożą hołd tym zwierzętom w Sejmie? Niewykluczone, że już niedługo - projekt uchwały przygotowany przez organizacje prozwierzęce trafi do dalszych prac.

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt będą obradować we wtorek nad projektem uchwały, która ma uhonorować rolę konia w historii Polski - informuje "Rzeczpospolita". Dokument przygotowały organizacje prozwierzęce. Dodatkowo 1 maja ma być obchodzone święto konia. - Jesteśmy winni szacunek tym zwierzętom i ludziom, którzy zajmowali się nimi przez długie wieki - mówi gazecie przewodniczący zespołu, poseł PO Paweł Suski.

Pomysłodawcy projektu uzasadniają inicjatywę licznymi zwycięstwami polskiej armii z udziałem koni oraz ciężką pracą tych zwierząt. Przyjmując uchwałę, Sejm ma "dołączyć konie do panteonu naszych symboli, jakimi są orzeł i bocian". Posłowie chcą w ten sposób zwrócić uwagę na złe traktowanie tych zwierząt.

Większa ochrona koni

- Wokół ministerstwa rolnictwa działa grupa lobbystów, która chce zarabiać na transporcie koni na rzeź. Organizacje prozwierzęce alarmują, że zwierzęta są transportowane w dramatycznych warunkach do Włoch. Teraz miałyby również być wysyłane do Japonii - powiedział nam Paweł Suski. - Chcemy się temu przeciwstawić i w przyszłości wykreślić konie z ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich - dodał. Polityk Platformy zdaje sobie sprawę, że pomysł może spotkać się z drwinami. 

Zdradził nam również, że posłowie chcą ustanowić pierwszy weekend maja Dniami Aktywności Konnej. 

A TERAZ ZOBACZ: Psy rozumieją nas lepiej niż nam się wydawało. Uważaj na słowa

Więcej o: