Kiedy Wasi rodzice lub dziadkowie mogli oglądać trzynastoletniego chłopaka, występującego razem ze swym z bratem w znanej bajce na ekranie kinowym i telewizyjnym, nie przypuszczali, że patrzą na przyszłego działacza politycznego Polski konspiracyjnej i opozycyjnej, jednego z przywódców związku zawodowego, do którego zapisze się dziesięć milionów Polaków, polityka, prezydenta naszej stolicy i w końcu naszego państwa
- pisze kuratorium do uczniów mazowieckich gimnazjów. To zachęta do udziału w konkursie wiedzy "Lech Kaczyński – historia najnowsza", którego organizatorem jest Mazowiecki Kurator Oświaty.
Może i Wy jesteście ciekawi (...) dlaczego do dziś jego osoba budzi wśród Polaków zainteresowanie i duże emocje?
- napisano dalej.
Z informacji dla rodziców i nauczycieli dowiadujemy się z kolei, że konkurs ma na celu "popularyzację wiedzy o najnowszej historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej" i "wiedzy o Lechu Kaczyńskim". "Pragniemy uniknąć politycznego zacietrzewienia, a także uprawiania politycznej propagandy" - czytamy.
Trudniej uwierzyć w te zapewnienia, jeśli zajrzymy do listy proponowanych lektur (znajdziecie ją na stronie kuratorium). Okazuje się, że konkurs dla młodzieży szkolnej wymaga znajomości politycznej autobiografii przywódcy rządzącej partii, książki Jarosława Kaczyńskiego pt. "Porozumienie przeciw monowładzy" (więcej o tej publikacji przeczytasz tutaj >>>).
Obok książek historycznych w spisie znalazły się też wywiady z Lechem Kaczyńskim i członkami jego rodziny, a także książki autorów wyraźnie sympatyzujących z obozem rządzącym: Sławomira Cenckiewicza, Piotra Semki, Piotra Legutki, Michała Karnowskiego.
Mottem konkursu są dwa cytaty. "Więc mniejsza o to, w jakiej spoczniesz urnie" - to fragment wiersza Cypriana Kamila Norwida "Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie". Wiersz ten taktuje o wybitnych osobach (Sokrates, Kolumb, Napoleon), których nie zrozumiano i nie doceniono za życia.
Drugie motto to słowa "Jaką krzywdę wyrządziłeś Ojczyźnie Panie Prezydencie". Pochodzą z wiersza jezuity Mirosława Paciuszkiewicza pt. "Norwidowe przesłanie". W ogłoszeniu kuratorium zacytowano tylko ten fragment, ale w dostępnym w internecie tomiku możemy przeczytać całość i poznać jego kontekst: "Jaką krzywdę wyrządziłeś Ojczyźnie/ Panie Prezydencie/ że Cię tak pomawiano i lżono/ a potem klękano przy Twojej trumnie". I dalej: "Pewnie już spotkałeś zbawionych Polaków/ naszych Świętych/ razem z nimi pomagaj rodakom/ niech Cię wspierają wszyscy którzy z Tobą polegli/ niech ofiara Waszego życia będzie błogosławieństwem/ dla naszej boleśnie doświadczonej Ojczyzny".
W skład jury konkursowego wchodzą - obok nauczycieli historii - także m.in. Łukasz Warzecha - publicysta "wSieci" oraz "Rzeczpospolitej" i Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Warzecha zastrzegł jednak na Facebooku, że wojewódzki kurator oświaty "umieścił go w składzie Komisji Konkursowej bez jego wiedzy i zgody":
Laureaci konkursu mają zostać ogłoszeni 31 maja 2017 r.
A TERAZ ZOBACZ: TVP to telewizja publiczna? Sprawdziliśmy, kogo zapraszają do studia