Ustawa "likwidująca in vitro w Polsce" trafia do komisji. "Sytuacja płodów w Polsce nie jest wyjaśniona"

• Sejm skierował do prac w komisji projekt zmieniający regulacje in vitro
• Wg krytyków doprowadzi on do drastycznego ograniczenia tej metody
• Poparł go m.in. Paweł Kukiz, który mówił o "niewyjaśnionej sytuacji płodów"

Większość sejmowa była przeciwna odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy o "obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, nowelizacji ustawy o leczeniu niepłodności". Oznacza to, że trafi on do dalszych prac w komisji. Projekt zakłada znaczne ograniczenie możliwości stosowania metody in vitro. 

Dowiedz się więcej:

Co przed głosowaniem mówił Paweł Kukiz?

Przed głosowaniem emocjonalne wystąpienie wygłosił Paweł Kukiz, który podpisał się pod projektem. Przekonywał przemawiającego wcześniej posła Nowoczesnej, że "Sejm jest miejscem na dyskusję o różnych poglądach", a to, że Kukiz podpisał się pod projektem "nie oznacza, że całkowicie go akceptuje". - Sytuacja płodów w Polsce nie jest wyjaśniona. Zygoty są gdzieś tam przechowywane i pani wybiera sobie Murzynka albo Chińczyka - mówił Kukiz. Choć lider ruchu podpisał się pod projektem, to w głosowaniu był za jego odrzuceniem. 

Co zakłada projekt?

Główne założenia projektu to:
1. Autorzy projektu chcą, by do artykułu określającego, w jaki sposób powinno być prowadzone leczenie niepłodności, dodać m.in.: "ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia"
2. Zgodnie z projektem żadne z działań podejmowanych na podstawie ustawy nie może naruszać praw i dobra "dziecka poczętego" 
3. W myśl ustawy nie można będzie dokonać zapłodnienia więcej niż jednej żeńskiej komórki rozrodczej, a od zapłodnienia pozaustrojowego do umieszczenia komórki rozrodczej w ciele kobiety nie może upłynąć więcej niż 72 godziny. Obecnie przepisy zezwalają na zapłodnienie sześciu żeńskich komórek rozrodczych (w określonych przypadkach można utworzyć więcej zarodków).
CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Co o projekcie mówią jego autorzy?

Pod projektem podpisali się pod głównie posłowie Kukiz'15, niezrzeszeni oraz poseł PO. Jak mówił w imieniu wnioskodawców Jan Klawiter, projekt ma na celu "zagwarantowanie dzieciom poczętym in vitro prawo do urodzenia, wyeliminować praktyki selekcji, przywrócić relacje pomiędzy decyzją o poczęciu życia a odpowiedzialnością za jego rozwój".

Co o projekcie mówią jego przeciwnicy?

Ewa Kopacz oceniła, że rozwiązania zaproponowane w projekcie zmian w prawie dotyczącym in vitro, zmierzają do likwidacji tej metody w Polsce. Złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Oceniła, że rozpatrywany projekt jest wynikiem egoizmu jego autorów. Również Michał Stasiński (Nowoczesna) ocenił, że celem projektowanej ustawy jest całkowita likwidacja in vitro w Polsce. Stasiński. Jego klubowy kolega Marek Ruciński mówił do wnioskodawców, że nie mają prawa decydować, jaki sposób leczenia niepłodności wybiorą pacjenci.

Komentarze (199)
Ustawa "likwidująca in vitro w Polsce" trafia do komisji. "Sytuacja płodów w Polsce nie jest wyjaśniona"
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 82 razy 46

  Aborcja, in vitro, #misiewicze...

  A Polska właśnie zgadza się na umowę CETA.

 • wolverine_14

  Oceniono 62 razy 40

  Banda idiotów znowu się sprzecza o aborcję i in vitro, a CETA sobie po cichu wchodzi w życie...

 • adaml78

  Oceniono 56 razy 38

  Kukiz zachowuje się jak stary polityk. Do wyboerów szedł z hasłami referendów i JOWów, a teraz, gdy sejmowa kasa uderzyła do pustej główki zaczyna popierać rządzących. KUKIZA TO KOALICJANT PIS.

  W sprawie invitro, aborcji, związków partnerskich chcemy REFERENDUM!!!

 • Greg Kowalski

  Oceniono 32 razy 24

  Podziękujmy członkom własnych rodzin, którzy uczestniczą we wszystkich religijnych ceremoniach, zebraniach, niedzielnych posiłkach totemicznych, ślubach i pogrzebach mafijnych.

 • mirekk55

  Oceniono 23 razy 21

  Panie Kukiz - lepiej jak pan chlał.Bo teraz podejrzewam po pańskich wypowiedziach że pan coś wciąga...

 • dorotek1983

  Oceniono 26 razy 20

  Moja koleżanka urodziła dzięki in vitro (mąż praktycznie strzela ślepakami). Na sześć zarodków zapłodnił się tylko jeden. A teraz co przechodziłaby 6 razy stymulację, żeby (może) za szóstym razem udało się stworzyć zarodek? Już nie wspomnę, że na te wszystkie próby nie miałaby już materiału od męża (plemniki były z biopsji). Kilkudziesięciu oszołomów uniemożliwiłoby taką ustawą jej córeczce powstania i przyjścia na świat!!!!

 • franek_frankowicz

  Oceniono 22 razy 18

  W Iranie (adnotacja dla kukizowców i korwinowców -taki kraj na bliskim wschodzie, gdzie mieszkają islamiści) in vitro jest całkowicie legalne i było swego czasu dotowane z budżetu. Ajatollahowie w pełni popierają tą zbrodniczą metodę, która namnaża mudżahedinów. Co gorsze przyjmują islamską swołocz z krajów arabskich. W polsce Kaczafi (bezdzietny kociarz) i inni pisiewicze są przeciwko. AbstraChując od cookiza z sieczką zamiast mózgu (pan sobie wybiera murzynka albo chińczyka-WTF?) w Wolsce mamy już pislamistan. W obliczu narastającego problemu bezpłodności, który dotyczy już około 15% populacji w wieku rozrodczym , choroby uznanej przez WHO, odrzucamy jedyną skuteczną metodę na rzecz sposobu różańcowego. Decydują o tym: faceci w sukienkach, bezdzietny krypto gej naczelnik Wolski, bezdzietna pomenopauzowa pawłowicz i inni w tym dzieciaci ,ale nie prokreujący już posłowie uniemożliwiają posiadanie dzieci młodym. Dziękuje wam serdecznie rodacy za trafny wybór, pora spie...ć z tego ciemnogrodu. Niech Prezes będzie z wami-Amen.

 • evka11983

  Oceniono 20 razy 18

  Poszło 30 % społeczeństawa do głosowania to teraz macie, ludzie tylko słuchali pustych obietnic a nie mysleli o tym co im zabiora. Przeciez to ze absolutny zakaz aborcji i niedofinansowanie in vitro było wiadomo, ale po co isc na wybory, a teraz nagle wszyscy protestuja. Nie głosowałam na PIs chociazby z tego powodu ze jestem kobieta i sama o sobie bede decydowac. Zeby jeszcze ci wielcy obroncy chociaz pomagali np. chorym dzieciom itd, sam sobie radź, płać za wszystko i proś ludzi o smsy. Ciekawa jestem co by zrobił poseł PIS jakby jego żonę zgwałcili i zaszła w ciążę, albo dziecko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX