Ustawa całkowicie zakazująca aborcji skierowana do komisji. Przepadł projekt liberalizacji zasad aborcji

• Posłowie opowiedzieli się przeciwko odrzuceniu projektu zakazu aborcji
• Za skierowaniem go do komisji głosował cały klub PiS i posłowie Kukiz'15
• Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt liberalizacji prawa aborcyjnego

Sejm nie przyjął wniosku od odrzucenie projektu komitetu "Stop aborcji". Oznacza to, że ustawa całkowicie zakazująca aborcji trafi do prac w komisji. Dotychczas tak radykalne projekty zmiany prawa aborcyjnego były od razu odrzucane przez Sejm. Z kolei projekt "Ratujmy kobiety", liberalizujący prawo aborcyjne, został odrzucony. Oznacza to, że w Sejmie pozostanie tylko projekt zakazujący aborcji. O obu projektach posłowie dyskutowali wczoraj.

Dowiedz się więcej:

Jak posłowie głosowali w sprawie in vitro?

Za dalszymi pracami nad projektem zakazującym aborcji głosował cały klub PiS, 20 posłów Kukiz'15 oraz kilku parlamentarzystów PO i PSL. Kierownictwo klubu PiS, w tym Jarosław Kaczyński, głosowali za dalszymi pracami nad projektem liberalizacji prawa aborcyjnego. Zrobili tak, gdyż "obiecali wyborcom procedowanie projektów obywatelskich". Jednak większość posłów PiS zagłosowała za odrzuceniem ustawy - podobnie jak po kilkunastu posłów Kukiz'15, PO i PSL - i dlatego projekt przepadł.

GłosowanieGłosowanie Sejm.gov.pl

 Jakie założenia znajdują się w projekcie?

Projekt ustawy antyaborcyjnej przygotował komitet "Stop aborcji". Dokument trafił do Sejmu 5 lipca; podpisało go ponad 450 tys. osób. Projekt zakłada, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, mogą grozić mu 3 lata więzienia. Jeśli to matka działała nieumyślnie, nie poniesie konsekwencji. Kary uniknie też lekarz w sytuacji, gdy śmierć dziecka jest następstwem ratowania życia matki. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Co o projekcie mówią jego przeciwnicy?

Projekt skrytykowała m.in. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Przedstawiciele organizacji stwierdzili, że celem projektu "jest doprowadzenie do całkowitego zakazu przerywania ciąży oraz obniżenie standardu prawnego dostępu do edukacji seksualnej". Federacja przekonuje, że nawet w przypadku samoistnego poronienia kobieta byłaby narażona na działania w ramach procedury karnej.

Jakie są założenia projektu „Ratujmy kobiety”?

Komitet „Ratujmy kobiety” złożył w Sejmie projekt liberalizujący prawo aborcyjne. Proponowane przez niego rozwiązania przewidują prawo kobiety do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia. Później aborcja byłaby dopuszczalna w tych samych sytuacjach, w jakich obecnie jest dozwolona: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy wynika z czynu zabronionego. Z jednym wyjątkiem – jeśli jest następstwem czynu zabronionego, wtedy aborcja można by przeprowadzić do 18. tygodnia ciąży. W razie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, przerywanie ciąży byłoby dopuszczalne do 24. tygodnia.

Jak polskie prawo reguluje obecnie kwestię aborcji?

Obecnie aborcji można dokonywać legalnie, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Aborcji można dokonać także wtedy, gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu bądź innego czynu zabronionego.

Na temat aborcji przeczytasz też w książce "Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji” >>

 

Komentarze (625)
Ustawa całkowicie zakazująca aborcji skierowana do komisji. Przepadł projekt liberalizacji zasad aborcji
Zaloguj się
 • birdy-niam-niam

  Oceniono 128 razy 82

  not to teraz postępakom pozostało jedynie ubrać się jeszcze czarniej niż czarno, pomalować twarz na czarno, przestać się myć - skóra prawdopodobnie sczernieje, zmajstrować potomka z czarnoskórym/czarnoskórą i za rok - dwa, stanąć w tej czarnej gromadzie przed sejmem.
  jak dla mnie to wszystko przez nie dość radykalną czerń ( i inne mankamenty, o których wczoraj wspominałem) pani marceliny zawiszy, ekipy gazeta.pl (ludzi ubranych na granatowo, a udających, że są ubrani na czarno zwolniłbym natychmiast).

  ps. wg. mnie cała ta akcja z "zaostrzeniem/liberalizacją" ustawy, to klasyczny przykład sytuacji, o której mówi porzekadło - wiele się musi zmienić, by wszystko zostało po staremu, stąd mój dość swawolny ton komentarza.

 • darius112

  Oceniono 195 razy 81

  Bardzo dobrze. Będzie tutaj taliban katolski i żaden inny. Mówię to całkiem serio. Nie ma miejsca na lewackiego nowego człowieka, bo to chory człowiek który zdycha. Powoli ale zdycha. Jeżeli ktoś grał w Cywilizację, to jest tam coś takiego jak 'Cultural Victory'. I to cultural victory dzieje się właśnie w Europie. Europa zdycha a wraz z nią Europejczyk, i w jego miejsce przychodzi nowy silny człowiek z Azji, Afryki. Pokona białego człowieka demografią, religią, tupetem i siłą. Albo po prostu wygra wybory (jak to będzie za 20 lat we Francji). Lewactwo ze swoją utopią jest już trupem. Nas to też niestety czeka ale będzie odwleczone w czasie. Kalifat Niemiecki i Francuski w końcu tutaj też zawita. Do tego momentu umęczony lewak jak będzie chciał się wyskrobać wsiądzie w samochód i za 4 godziny wyskrobie się w Czechach bądź w Niemczech, także nie ma co płakać. Jego geny i tak nie przetrwają.

 • harikata

  Oceniono 88 razy 76

  Najbardziej rozbawił mnie ten p i e r d o l o n y śmieć z obozu narodowego.Porównał aborcję do obozów zagłady.To właśnie przez takich zjebów narodowych powstał faszyzm.
  Zostawcie kobiety w spokoju - niech każda oceni ta decyzję we własnym sumieniu.
  Nienawidzę was wy polityczne prostytutki.

 • mlecio

  Oceniono 45 razy 43

  Strzelają sobie w kolano. Kara więzienia za poronienie oznacza tyle, że kobiety będą bały się zachodzić w ciążę. Ot i tyle z wyżu demograficznego....
  Ograniczeni umysłowo i zacofani kretyni...

 • joankb

  Oceniono 43 razy 37

  To się zaczyna układać w jakiś koszmar...
  Edukacja, która pozwoli kobietom być kuchtami, niewolnictwo reprodukcyjne.
  Kto ma córkę, powinien POWAŻNIE rozważyć wyjazd.

 • hamer.b

  Oceniono 31 razy 31

  To się w głowie nie mieści,co za nienormalny kraj,cofamy się do średniowiecza,brakuje tylko św.inkwizycji i stosów na ulicach.Ale sami sobie wybraliśmy taki los.

 • klaraa66

  Oceniono 32 razy 30

  Za granicami naszego kraju,w krajach gdzie aborcja jest dopuszczalna na żądanie lekarze ginekolodzy cieszą się,ze wiecej zarobią na zdesperowanych Polkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX