W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mianował Andrzeja Sabatowskiego. To dziennikarz, były dyrektor TVP Wrocław za rządów PO i specjalny pełnomocnik ds. dziennikarskiej etyki w "Rzeczpospolitej", mianowany przez Grzegorza Hajdarowicza po aferze z tekstem o trotylu na wraku tupolewa. Sabatowski nie jest związany ze środowiskiem partii rządzącej - obraca się w kręgu liberałów i dawnego Kongresu Liberalno-Demokratycznego Donalda Tuska. KRRiT jest najważniejszym organem, dbającym o przestrzeganie zasad wolności słowa i pluralizmu w mediach. Może nakładać kary finansowe na nadawców, nie ma jednak - tak jak nowa Rada Mediów Narodowych - kompetencji do powoływania kierownictwa mediów publicznych.
Dowiedz się więcej:
Sejm jeszcze w lipcu wybrał Witolda Kołodziejskiego i Elżbietę Więcławską-Sauk, a Senat - Teresę Bochwic. Wszyscy byli rekomendowani przez PiS. Oprócz Sabatowskiego Duda mianował prof. Janusza Kaweckiego. Powołanie dwóch członków KRRiT przez prezydenta oznacza, że nowa Rada ma już pełen skład. Kadencja pięciu obecnych jej członków skończyła się 3 sierpnia 2016 r.
Janusz Kawecki jest profesorem nauk technicznych, nauczycielem akademickim, związanym z Radiem Maryja publicystą i felietonistą m.in. Telewizji Trwam i "Naszego Dziennika". Witold Kołodziejski był wiceministrem cyfryzacji; w latach 2006-2010 zasiadał w KRRiT, w październiku 2007 r. został jej przewodniczącym. Elżbieta Więcławska-Sauk pracowała jako dziennikarka TVP Łódź, po wprowadzeniu stanu wojennego została zwolniona z pracy. Powróciła tam w latach 90. Była też posłanką i senatorem z ramienia PiS. Teresa Bochwic to publicystka, reportażystka, była dziennikarka "Tygodnika Solidarność", wykładowca. Represjonowana za działalność w okresie "Solidarności".
A TERAZ ZOBACZ: TVP to telewizja publiczna? Sprawdziliśmy, kogo zapraszają do studia