MON publikuje nocą komunikat o Smoleńsku. A Lasek dla Gazeta.pl: "Próbują ukryć, że nie mają dowodów na zamach"

MON opublikował wczoraj w nocy notatki wojskowego, sporządzone kilka dni po katastrofie. Dlaczego teraz? Bo "funkcjonariusze PO przedstawiają fałszywy obraz wydarzeń po katastrofie smoleńskiej", twierdzi ministerstwo. "Obawiam się ośmieszenia Polski przez Rosję" - komentuje Maciej Lasek

Wczoraj w późnych godzinach nocnych MON opublikował komunikat, w którym cytuje fragmenty notatek płk Mirosława Grochowskiego, wiceszefa rządowej komisji Jerzego Millera, badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Notatki pochodziły z 12-15 kwietnia 2010 r. Wojskowy, jak członek Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, znalazł się na miejscu katastrofy jeszcze tego samego dnia.

W związku z wypowiedziami (...) Jerzego Millera oraz funkcjonariuszy PO, które przedstawiają fałszywy obraz wydarzeń po katastrofie smoleńskiej, a w szczególności negują oczywiste fakty braku badań podejmowanych przez stronę polską

- wyjaśnia MON powód, dla którego upublicznił notatki płk. Mirosława Grochowskiego. Pełny komunikat MON jest dostępny TUTAJ. O komentarz do niego poprosiliśmy dr. Macieja Laska, przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL).

"Po wydobyciu ATM Rosjanie zapytali, co to jest"

W jednej z notatek płk. Grochowskiego, upublicznionych przez MON, znalazło się stwierdzenie: "Gen. Bajnietow oświadczył, że z wraku samolotu został wydobyty agregat. Agregatem tym był rejestrator typu ATM QAR [polski rejestrator parametrów lotu - red.], wydobyty z miejsca zdarzenia bez obecności przedstawicieli strony polskiej". 

- Kiedy rejestrator ATM został wydobyty z miejsca zdarzenia, najpierw Rosjanie zapytali, co to za element, a potem powiedzieli, że trzeba ten rejestrator odczytać w Polsce, bo oni nie mają możliwości, żeby zrobić odczyty tych kaset. To nic nadzwyczajnego - wyjaśnia Lasek. - Czarne skrzynki, które są podstawowym źródłem informacji, zostały znalezione już w dniu wypadku w obecności polskich prokuratorów i polskich specjalistów z komisji Millera. Przewiezione zostały do laboratorium w Moskwie, otwarte przez polskich specjalistów, ze złamaniem plomb na tych rejestratorach. Porównanie zapisów na rejestratorze ATM i katastroficznym pokazuje, że te dane są całkowicie zgodne i nie było żadnych prób manipulacji - dodaje. 

"Sami zbieraliśmy dowody"

- Z notatek płk Grochowskiego wynika tylko, że nasza komisja nie miała pełnego dostępu do pełnej informacji z prac komisji MAK-owskiej, ale jednocześnie wielokrotnie mówiliśmy, że bazujemy na materiałach zbieranych przez naszą komisję, a nie stronę rosyjską. Nawet w raporcie, który opublikowaliśmy, staraliśmy się nie uwzględniać danych, które zostały zebrane przez MAK i nam przekazane, właśnie dlatego, żeby nie było zarzutów, że komisja pracowała na danych przekazanych tylko przez stronę rosyjską. Zapisy z rejestratorów, które stanowiły jedną z podstawowych źródeł informacji, były odczytane, a potem analizowane przez polskich specjalistów, a nie specjalistów rosyjskich - wyjaśnia Maciej Lasek. 

"Obawiam się ośmieszenia Polski przez Rosję"

Ekspert ds. badania wypadków lotniczych jest pełen obaw, co do dalszych prac podkomisji smoleńskiej, której członkowie nie mają doświadczenia w badaniu wypadków lotniczych. 

- Obawiam się kolejnego ośmieszenia Polski przez Rosję, bo wnioski, które już wyciąga podkomisja (np. rzekome manipulacje przy rejestratorach, czyli danych z czarnych skrzynek) są bardzo łatwe do zbicia, również przez stronę rosyjską. Nie wykluczam, że Rosjanie mogą poprosić specjalistów międzynarodowych, aby porównali materiał przekazany przez podkomisję Macierewicza z materiałem, który jest w ich posiadaniu. Wtedy najbardziej na wizerunku straci nasze państwo, bo okaże się, że wybrało do ponownego zbadania przyczyn tej tragedii, ludzi bez żadnego doświadczenia, za to z bardzo silnie ugruntowaną tezą polityczną - mówi Lasek. 

"Celem jest podważenie zaufania do komisji Millera""

Zdaniem Macieja Laska, te notatki to nic nowego. - Świadczą one tylko o tym, że od pewnego momentu (12 czy 13 kwietnia), współpraca z Rosjanami stała się trudniejsza. Ale to nie przeszkodziło kolegom, którzy byli na miejscu zdarzenia, zebrać informacji niezbędnych do określenia przyczyn katastrofy - powiedział dr Lasek portalowi Gazeta.pl. - Celem tych notatek było przekazanie rządowi Polski, że współpraca z Rosjanami nie układa się dobrze. 

Maciej Lasek uważa też, że opublikowanie kilku notatek wyrwanych z kontekstu nieprawdziwie sugeruje, jakoby członkowie komisji nie byli w stanie nic zrobić na miejscu katastrofy. 

Cel jest jeden: to próba podważenia zaufania do osób, które były na miejscu zdarzenia i wykonały swoją pracę. To także próba zakrycia tego, że podkomisja smoleńska po prawie 10. miesiącach dostępu do materiałów, którymi dysponowała komisja Millera, nie była w stanie przedstawić żadnego faktu, który zmieniłby ustalone dotąd przyczyny wypadku 

- mówi specjalista ds. badania wypadków lotniczych. 

"Nie chcą już wyjeżdżać na miejsce katastrofy"

Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych zwraca uwagę, że podkomisja Macierewicza nie żąda już zwołania komisji międzynarodowej do zbadania przyczyn katastrofy. - Słyszałem nawet, że nie ma już potrzeby wyjazdu na miejsce zdarzenia, bo "wszystko można policzyć. Proszę zauważyć, że na ostatniej konferencji nie padło słowo o zamachu czy wybuchu, a przecież w skład tej podkomisji wchodzą te same osoby, które pracowały w zespole parlamentarnym Antoniego Macierewicza. Stawiali wówczas odważne tezy i podpisywali się pod nimi, choć nie mieli dostępu do materiałów. Wykorzystywali celowo sfałszowane przez rosyjskiego blogera zdjęcia i traktowali je jako dowód - wyjaśnia.

- Za tym, co ustalili członkowie komisji Millera, przemawia również to, że biegli prokuratury, którzy pojechali na miejsce zdarzenia (oglądali je, oglądali wrak, przeprowadzili własne analizy, zarówno rejestratorów, jak i całego zebranego materiału dowodowego, a to ponad 550 tomów akt), doszli do takich samych wniosków jak komisja Millera - dodaje Lasek.

Więcej o: