Nowa komisja Macierewicza zaprzeczyła tezie o wybuchu? Lasek: To pokazali panowie

• Jedną z teorii ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej jest wybuch
• Taką wersję lansował m.in. parlamentarny zespół Macierewicza
• Lasek: "Teraz jego podkomisja sama udowodniła, że wybuchu nie było"

- To dzisiaj pokazali panowie: największe nagromadzenie szczątków tupolewa było w miejscu zderzenia z ziemią, to nam pokazali członkowie podkomisji. Gdyby samolot wybuchł w innym miejscu, to po pierwsze odgłos wybuchu by się nagrał, a po drugie, stracono by zasilanie, a rejestrator katastroficzny i rejestrator głosu pracowały do zderzenia z ziemią. To świadczy, że zasilanie było - tłumaczył w "Kropce nad i" w TVN24 dr Maciej Lasek. Szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych dodał też, że gdyby przed zderzeniem z brzozą nastąpił wybuch, najwięcej elementów wraku byłoby w miejscu eksplozji. Przed brzozą znaleziono jednak tylko 1 czy 2 fragmenty maszyny.

Dowiedz się więcej:

Kto forsował tezę o wybuchu?

Jedną z tez parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, któremu przewodniczył Antoni Macierewicz, był właśnie wybuch na pokładzie prezydenckiego Tupolewa. W raporcie ekspertów Macierewicza była mowa o eksplozjach na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Teorię o wybuchu wciąż rozważa także nowo powołana podkomisja.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Więcej o:
Komentarze (165)
Nowa komisja Macierewicza zaprzeczyła tezie o wybuchu? Lasek: To pokazali panowie
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 27 razy 23

  Brandzlowania sufitu ciąg dalszy... A wystarczyłby jeden eksperyment... Wsadzić drugiego Kaczyńskiego do pozostałej maszyny, za sterami posadzić por. Wolsztyna, poczekać na mglisty poranek i powtórzyć całą procedurę... Wynik eksperymentu opublikować jako obowiązujące ustalenia raportu.
  PS.
  Można ewentualnie dokoptować Macierewicza na pokład, aby nasłuchiwał czy nic nie wybucha...

 • cool2ralny

  Oceniono 23 razy 21

  Powstanie UE było wielkim wydarzeniem nie tylko w skali Europy, ale i w skali świata. Jej formalne powstanie 1 listopada 1991 roku poprzedzone było wieloma wspólnymi działaniami ponad dwudziestu państw Europejskich trwającymi wiele lat. To, że świadomość o integracji, porozumieniu, wspólnocie interesów politycznych i gospodarczych na zasadzie wolności, równości i braterstwa doszła do realizacji w postaci UE z późniejszym jej poszerzaniem jest wydarzeniem bezprecedensowym i było efektem wielkiej pracy i woli wspaniałych ludzi. Ludzi, którzy potrafili wznieść się ponad podziały, uprzedzenia, nacjonalizmy i rasizm. Unia poszerzona w latach późniejszych o Polskę włącznie dała krajom z dawnego bloku komunistycznego niepowtarzalną szansę na szybki rozwój i wyrównywanie szans. Jeżeli dzisiaj jest ktoś, kto zaprzeczy temu, że Polska dokonała wielkiego skoku cywilizacyjnego dzięki UE właśnie to jest ślepcem. Jeżeli są Polacy, którzy stwierdzają, że nie odczuwają, żadnych korzyści z członkostwa w UE to ślepcy otumanieni jakąś idiotyczną ideologią podziałów, nienawiści, nacjonalizmu na pograniczu faszyzmu i zaściankowego, kołtuńskiego zacofania. Na naszych oczach oto to, co zdobyliśmy, jako kraj wreszcie europejski jest rozmontowywane i rujnowane w bezmyślny sposób przez rozbawionego pajaca i jego armię otumanionego plebsu. Polska w zastraszającym tempie cofa się kulturowo i politycznie a skutki gospodarcze tego happeningu będą katastrofalne. Szkoda, że tak się stało i zwyciężyła głupota, zaściankowe zacofanie, nienawiść i podziały a Polska staje się enklawą kołtuństwa i prymitywizmu coraz bardziej izolując się od reszty Europy"

  Pytam w imię czego? W imię Smoleńska, w imię zachcianek człowieka któremu nie zależy na normalnym życiu bo takiego nie posiada? Za to potrafił wmówić milionom ludzi rzeczy które są irracjonalne, które nie są poparte żadnymi dowodami a są jedynie pomówieniami i zwykłą manipulacją, potrafił wmówić im że są lepsi od tych którzy myślą inaczej (2-gi sort to genialny pomysł - wmawiając im że są lepszymi od tamtych każdego dnia podnosi morale tych z niską samooceną lub syndromem niedowartościowania, a także zwiększa lojalność wyznawców, przepraszam elektoratu), JK potrafił i potrafi dużo więcej - tak samo jak prorocy którzy kiedyś tworzyli różne religie, pisali swoje pisma święte i wmawiali swoje racje. I wmówili - jednym Boga, innym Allaha, jeszcze innym Buddę. Mam nadzieję że część narodu w końcu się obudzi i zrozumie o co i po co toczy się ta cała gra.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 86 razy 8

  Co to za komisja lub podkomisja które pomimo istnienia oryginalnych dowodów katastrofy opierają się na kopiach. Odnośnie katastrofy lotniczej w Smoleńsku dawno powinno wyciągnąć konsekwencje w stosunku do ludzi odpowiedzialnych za ochronę prezydenta bez względu na przyczynę tragedii. Pieprzenie i obwinianie prezydenta o to że kazał lądować może tylko przyjąć człowiek z wypranym mózgiem lub nie znający się na rzeczy. Kapitan na statku czy powietrznym czy morskim jest pierwszym po Bogu i to On decyduje a jeżeli ktoś się awanturuje to ma prawo go obezwładnić. Więc ciemna masa przyjmuje każdą wodę którą leje demagogia bo na niczym się nie znają. Po tragedii Smoleńskiej cały rząd powinien być zdymisjowany na czele z rudym lisem i finito takie są normy w normalnym postępowaniu w stosunku do utraty pierwszej osoby w państwie.
  Z poważaniem

 • sks-uj-new

  Oceniono 41 razy 3

  Ktos kto zaczyna prace komisji od stwierdzenia ze wynik musi byc identyczny jak ten rosyjskiej komisji dokonuje zdrady stanu. Komisja Millera juz powinien zajmowac sie zespol prokuratorow.

 • chudy981

  Oceniono 17 razy 3

  Profesor Nowaczek mówi ze obcięto zapisy czarnych skrzynek:

  Zapis polskiej skrzynki obcięto o 3 sekundy. I uzupełniono te sekundy zapisem z rosyjskiej skrzynki. Zapis rosyjskiej skrzynki obcięto o 5 sekund..... Zaraz, ale jak to? Coś mi się tu nie zgadza. Cisze wkleili z rosyjskiej skrzynki?

 • kotmiki

  Oceniono 12 razy 2

  Lech Kaczynski był na kacu po nocnej libacji więc jak pierdnął to odebrano to pierdniecie jako wybuch; proste drogi maciorkowski swirze !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX