Europarlament przyjął krytyczną rezolucję o Polsce. A w środku? Tak mocne słowa jeszcze nie padały

• Parlament Europejski przyjął krytyczną wobec Polski rezolucję
• Wyraża w niej "zaniepokojenie paraliżem Trybunału Konstytucyjnego"
• Zdaniem PE, sytuacja "zagraża demokracji oraz rządom prawa w Polsce"

W Parlamencie Europejskim przegłosowano dziś przyjęcie krytycznej rezolucji o stanie demokracji w Polsce. W dokumencie jest mowa m.in. o "zaniepokojeniu paraliżem Trybunału Konstytucyjnego w Polsce". Ale to nie wszystko. PE odnosi się też do innych spraw budzących niepokój: do ustaw o mediach, o policji, o prokuraturze, do Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także do planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". Jak wynika z treści rezolucji, taki stan rzeczy "zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". 

Dowiedz się więcej:

Co to jest rezolucja Parlamentu Europejskiego?

Rezolucja to opinia Europarlamentu, czyli organu prawodawczego Unii Europejskiej. Jest wskazówką dla instytucji unijnych, państw należących do Unii Europejskiej lub dla innych krajów. Rezolucja do niczego jednak nie zmusza, państwa nie mają obowiązku się do niej zastosować. Tym różni się rezolucja PE od stosowanych przez Komisję Europejską tzw. „regulacji”, które automatycznie obowiązują wszystkie państwa i obywateli UE.

W jakich sprawach Parlament Europejski przyjmuje rezolucje?

Są to bardzo różne tematy. W marcu zeszłego roku europarlament przyjął rezolucję, w której zaapelował do władz Rosji o zwrócenie Polsce wraku tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. We wrześniu 2015 r. europosłowie w rezolucji wezwali do podziału uchodźców między kraje członkowskie Unii Europejskiej. Europarlament wezwał Rosję do uwolnienia Ukrainki Nadii Sawczenko i potępił naruszenie niepodległości Ukrainy. Z kolei w lutym 2016 roku zaapelował do wszystkich krajów UE o uznanie niepodległości Kosowa.

Więcej o:
Komentarze (684)
Europarlament przyjął krytyczną rezolucję o Polsce. A w środku? Tak mocne słowa jeszcze nie padały
Zaloguj się
 • rikol

  Oceniono 179 razy 49

  Mnie ciekawi, kiedy zostanie przyjęta rezolucja ws. Niemiec, które przyjęły milion ludzi bez papierów, wśród nich terrorystów( akurat o tym mówią oficjalnie niemieccy ministrowie). Kolejna rezolucja powinna być przeciw Luksemburgowi za pranie pieniędzy i ukrywanie podatków. No i przeciwko Włochom, za zbytnie zadłużenie.

 • rufus-1

  Oceniono 261 razy 43

  W roku 1981 Biuro Polityczne KC KPZR tez wyrażało swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją w Polsce. Na szczęście wtedy rządzili u nas "ludzie honoru" i szybciutko zastosowali się do zaleceń płynących z Moskwy.
  Teraz też nowe Biuro Polityczne wyraziło swoje zaniepokojenie - ale tym razem polski rząd ma inne pojecie honoru i nie pozwoli na ingerencję w nasze wewnętrzne sprawy - chociaz nadal sporo jest u nas "ludzi honoru".

 • sunim

  Oceniono 202 razy 36

  No to nowoczerskim, kodowcom i pełowcom znowu kilka procent w sondażach spadnie.

 • Lew Zdobywca

  Oceniono 198 razy 26

  No nareszcie! GW, TVN, Niusłik będą grillować temat do przyszłego tygodnia. Będą wieścić klęskę Polski i jaki to przez PiS zginiemy. Hura!!!

  Szkoda, że ów redakcje są identyfikowane jako tuba propagandowa PO, PSL i Nowoczesnej i czemuś tam KOD.
  Już widzę te otwierane szampany w redakcjach, że towarzystwo wzajemnej adoracji UE/PE próbuje zgnoić Polskę.

  Nie popieram PiSu, ale to co wyrabiają politycy opozycji i sympatyzujące im media. To za Piłsudskiego byłoby nie do pomyślenia. Porządek by zrobił od ręki.

  Dla mnie to nie obrona polskiej demokracji. Tylko obrona własnych interesów i stołków.
  Przypomnijcie sobie, że wybory były demokratyczne. Nikt nie zakwestionował wyników. Musicie się z tym pogodzić.
  A ów redakcjom proponuje zająć się np. reprywatyzacją i innymi aferami PO/PSL tak żarliwie, jak żarliwie oczerniają Polskę.

 • geraltriviaa

  Oceniono 174 razy 22

  Widać w Calais sukcesy Unii Europejskiej. Trzymaj się Kaczor i nie oddawaj Polski w ręce obce. Może jesteś prymitywnym katolem, ale jesteś naszym katolem. Pozdrowienia z Holandistanu!

 • m78k

  Oceniono 21 razy 17

  To jest jakiś gigantyczny skandal, że Schultz powiedział, że rezolucja nie jest przeciwko Polsce, tylko przeciwko PiSowi! Urzędnik UE nie może wkraczać w wewnętrzną politykę krajów członkowskich. W Unii stowarzyszone są kraje, nie partie polityczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX