Europarlament przyjął krytyczną rezolucję o Polsce. A w środku? Tak mocne słowa jeszcze nie padały

• Parlament Europejski przyjął krytyczną wobec Polski rezolucję• Wyraża w niej "zaniepokojenie paraliżem Trybunału Konstytucyjnego"• Zdaniem PE, sytuacja "zagraża demokracji oraz rządom prawa w Polsce"

W Parlamencie Europejskim przegłosowano dziś przyjęcie krytycznej rezolucji o stanie demokracji w Polsce. W dokumencie jest mowa m.in. o "zaniepokojeniu paraliżem Trybunału Konstytucyjnego w Polsce". Ale to nie wszystko. PE odnosi się też do innych spraw budzących niepokój: do ustaw o mediach, o policji, o prokuraturze, do Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także do planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". Jak wynika z treści rezolucji, taki stan rzeczy "zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". 

Dowiedz się więcej:

Co to jest rezolucja Parlamentu Europejskiego?

Rezolucja to opinia Europarlamentu, czyli organu prawodawczego Unii Europejskiej. Jest wskazówką dla instytucji unijnych, państw należących do Unii Europejskiej lub dla innych krajów. Rezolucja do niczego jednak nie zmusza, państwa nie mają obowiązku się do niej zastosować. Tym różni się rezolucja PE od stosowanych przez Komisję Europejską tzw. „regulacji”, które automatycznie obowiązują wszystkie państwa i obywateli UE.

W jakich sprawach Parlament Europejski przyjmuje rezolucje?

Są to bardzo różne tematy. W marcu zeszłego roku europarlament przyjął rezolucję, w której zaapelował do władz Rosji o zwrócenie Polsce wraku tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. We wrześniu 2015 r. europosłowie w rezolucji wezwali do podziału uchodźców między kraje członkowskie Unii Europejskiej. Europarlament wezwał Rosję do uwolnienia Ukrainki Nadii Sawczenko i potępił naruszenie niepodległości Ukrainy. Z kolei w lutym 2016 roku zaapelował do wszystkich krajów UE o uznanie niepodległości Kosowa.

Więcej o: