Będzie ekshumacja ciał Marii i Lecha Kaczyńskich. Jest decyzja prokuratury

• Ekshumacje obejmą większość ofiar, które zginęły w Smoleńsku• Zbadane zostaną także ciała Marii i Lecha Kaczyńskich• Ekshumacje nie dotyczą dziewięciu osób, których groby już otwierano

Ciała prawie wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej zostaną ekshumowane. Decyzja prokuratury dotyczy także ciał Marii i Lecha Kaczyńskich. Z ekshumacji wyłączone zostaną ciała tych osób, których groby już były otwierane, czyli  m.in. Anny Walentynowicz, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, posłów PiS Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermanna oraz prezesa IPN Janusza Kurtyki. Informację tę potwierdziła Prokuratura Krajowa - donosi polityka.pl . Na razie nie jest jednak wiadome, kiedy dojdzie do wydobycia zwłok. Według przepisów sanitarnych, ekshumację można przeprowadzać tylko w okresie od 16 października do 15 kwietnia. 

Dowiedz się więcej:

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Więcej o: