Za co Misiewicz dostał medal? Bo dekomunizuje Wojsko Polskie oraz "jest taktowny, koleżeński i życzliwy"

Czytelnik OKO.press postanowił sam zapytać MON, za co jego rzecznik, Bartłomiej Misiewicz, dostał złoty medal od Antoniego Macierewicza. I otrzymał zaskakującą odpowiedź.

Niedawno media zelektryzowała informacja, że Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON i szef biura politycznego ministra Antoniego Macierewicza, dostał złoty medal za "Za zasługi dla obronności kraju". Wywołało to oburzenie, tym bardziej, że w resorcie pracuje zaledwie od dziewięciu miesięcy.  Portal OKO.press opublikował  dzisiaj oficjalne uzasadnienie wniosku o nadanie medalu Misiewiczowi, podpisane przez szefa MON.  

"Dekomunizuje Wojsko Polskie"

Uzasadnienie otrzymał czytelnik OKO.press, Łukasz Rosenkiewicz, który wystąpił do MON-u o udzielenie informacji publicznej w tej sprawie. Czytamy w nim, że Misiewicz wspiera „kultywowanie tradycji niepodległościowych żołnierzy wyklętych i niezłomnych”, "aktywnie uczestniczy w procesie dekomunizacji Wojska Polskiego" oraz "procesie tworzenia wojsk obrony terytorialnej kraju”. Zdaniem ministra, istotne są także osobiste przymioty rzecznika, który "wykazuje dużą inicjatywę i odważnie formułuje opinie". 

Jest taktowny i koleżeński. Cieszy się szacunkiem i zaufaniem za okazywaną pomoc i życzliwość

 - napisał Antoni Macierewicz. 

Komu przyznawany jest medal? 

Rozporządzenie ministra obrony narodowej z 2012 r mówi, że medal "Za zasługi dla obronności kraju" nadawany jest osobom, które „wykazały męstwo w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych”, mają „szczególne zasługi z dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej” lub w dziedzinie szkolenia i wychowania wojskowego. Mogą go otrzymać także ci, którzy swoją pracą zawodową „przyczynili się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju”. Przy nadawaniu medalu, trzeba zachować kolejność w jego stopniach. Osoba odznaczana powinna najpierw otrzymać brązowy medal. Dopiero trzy lata później może dostać srebrny, a pięć lat po nim - złoty.Od tej reguły można odstąpić tylko „w szczególnie uzasadnionych przypadkach”.

Cały tekst uzasadnienia możesz przeczytać TUTAJ

Więcej o: