Apel smoleński w 333. rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem

• Wczoraj na rynku w Krakowie świętowano rocznicę odsieczy wiedeńskiej• "Sobieski zatrzymał ekspansję Turków na Europę" - mówił organizator• Na koniec odczytano apel oręża polskiego, a po nim apel smoleński

W 333. rocznicę odsieczy wiedeńskiej na krakowskim Rynku Głównym odczytano apel smoleński - donosi krakowska "Gazeta Wyborcza" . Obchody rozpoczęły się wczoraj w kościele oo. Karmelitów, gdzie król Jan III Sobieski modlił się przed wyprawą na Wiedeń. Po mszy kilkuset jej uczestników przemaszerowało na Rynek. - Gdyby nie zwycięstwo pod Wiedniem, świat dziś wyglądałaby zupełnie inaczej. Król Sobieski zatrzymał Turków w ich ekspansji na Europę - mówił na uroczystości Gniewomir Rokosz-Kuczyński, jeden z organizatorów. Następnie zabrzmiał apel oręża polskiego, a po nim apel smoleński. 

Dowiedz się więcej:

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju. Zgodnie z zarządzeniem szefa MON Antoniego Macierewicza, jest odczytywany przed każdym apelem z asystą wojska.

Więcej o: