Apel smoleński w 333. rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem

• Wczoraj na rynku w Krakowie świętowano rocznicę odsieczy wiedeńskiej
• "Sobieski zatrzymał ekspansję Turków na Europę" - mówił organizator
• Na koniec odczytano apel oręża polskiego, a po nim apel smoleński

W 333. rocznicę odsieczy wiedeńskiej na krakowskim Rynku Głównym odczytano apel smoleński - donosi krakowska "Gazeta Wyborcza" . Obchody rozpoczęły się wczoraj w kościele oo. Karmelitów, gdzie król Jan III Sobieski modlił się przed wyprawą na Wiedeń. Po mszy kilkuset jej uczestników przemaszerowało na Rynek. - Gdyby nie zwycięstwo pod Wiedniem, świat dziś wyglądałaby zupełnie inaczej. Król Sobieski zatrzymał Turków w ich ekspansji na Europę - mówił na uroczystości Gniewomir Rokosz-Kuczyński, jeden z organizatorów. Następnie zabrzmiał apel oręża polskiego, a po nim apel smoleński. 

Dowiedz się więcej:

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju. Zgodnie z zarządzeniem szefa MON Antoniego Macierewicza, jest odczytywany przed każdym apelem z asystą wojska.

Więcej o:
Komentarze (186)
Apel smoleński w 333. rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem
Zaloguj się
 • gadojan

  Oceniono 30 razy 28

  to naprawde przesada jesli rodziny chca jakiegos apelu smolenskiego niech go urzadzaja na wlasny koszt w rocznice albo 1 listopada ...Urzadzajac ciagle te apele odwocicie od siwbie wyborcow

 • altondevir

  Oceniono 25 razy 25

  Ośmieszania ofiara katastrofy ciąg dalszy.

 • angel.js

  Oceniono 24 razy 24

  Ludzie !!!!!!!! Przecież to już jest zbiorowy obłęd !!!!! Tu nie ma co się śmiać, czy pisać głupie komentarze. Tu trzeba COŚ zrobić, bo jako naród zmierzamy w otchałań głupoty i paranoi. No proszę...to taki Jarosław Kaczyński i reszta oddziału psychiatrycznego ma tworzyć i zakłamywać historię ??? Czy mamy się bezwiednie i zbiorowo poddawać tej głupocie ? Czy naprawdę jestęśmy tak otępiali, żeby nie móc powiedzieć DOŚĆ tej NARODOWEJ PSYCHOZIE ??? LUDZIE !!!!!!! Obudźmy się !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • miszogun

  Oceniono 16 razy 16

  To nie "apel smoleński" tylko "litania do Lecha". Niektórych zmarłych nie zapytano czy godzą się być odczytani.

 • mario14pl

  Oceniono 15 razy 15

  Jeszcze jeszcze chwilke jeszcze troszkę a pierwsza gwiazdka na niebie w wigilię będzie oznaczać apel smoleński to samo sianko wigilijne a przygotowany talerz dla bezdomnego będzie oznaczać możliwa wizytę Antka Macierewicza w każdym domu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX