Potężny wstrząs w Korei Płn. Polskie MSZ wydało oświadczenie po próbie atomowej

• Polski MSZ wydał komunikat po dzisiejszej próbie jądrowej w Korei Płn.
• "Pjongjang w narusza swe zobowiązania międzynarodowe" - czytamy
• MSZ: "Jesteśmy gotowi do wsparcia starań na rzecz pojednania narodu koreańskiego"

W Korei Północnej przeprowadzono dziś drugą w tym roku próbę nuklearną. Głos w tej sprawie zabrał polski MSZ. "Pjongjang w sposób systematyczny narusza swe zobowiązania międzynarodowe oraz ignoruje postanowienia szeregu rezolucji Rady Bezpieczeństwa NZ, w tym ostatniej nr 2270 z 2 marca 2016 r." - napisano w komunikacie. Ministerstwo przypomina, że Polska "stoi na na stanowisku, że próby jądrowe oraz rakietowe KRLD stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilizacji Półwyspu Koreańskiego". Jednocześnie zachęca KRLD "do powrotu do dialogu" i przekonuje, że jest gotowe do "wsparcia starań na rzecz pojednania narodu koreańskiego i budowy trwałego bezpieczeństwa i stabilności w regionie".

Dowiedz się więcej:

Co wydarzyło się w Korei Północnej?

Media północnokoreańskie podały dziś informację o próbie nuklearnej, przeprowadzonej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie poinformowała, że komunistyczny reżim Korei Północnej przeprowadził piątą próbę jądrową, o największej dotąd sile wybuchu. Wcześniej agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Amerykańska służba sejsmologiczna podała, że miały siłę 5,3 w skali Richtera.

Gdzie dokładnie miało dojść do próby jądrowej?

Epicentrum znajdowało się w odległości 18 km na północny-wschód od Sungjibaegam.

Jak zareagowały inne kraje?

Rząd Korei Południowej zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady BezpieczeństwaNarodowego. Prezydent Korei Południowej rozmawiała o próbie z prezydentem USABarackiem Obamą podczas regionalnego szczytu w Laosie; szczegółów nie ujawniono. Zaniepokojenie wyraził premier Japonii Shinzo Abe. Podkreślił, że takie działania nie będą tolerowane. Chiny ogłosiły, że zaczynają monitorować poziomy radioaktywności w prowincjach graniczących z Koreą Płn.; podkreśliły, że na razie pozostają one w normie.

Co mówią eksperci?

Jeffrey Lewis, znany ekspert specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa i proliferacji broni nuklearnej, ocenił, że biorąc pod uwagę m.in. siłę wstrząsów, mogło dojść do najsilniejszej jak do tej pory próby jądrowej przeprowadzonej przez Pjongjang.

Próby jądrowe Korei Północnej

Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i 2016 roku - dokonywała prób z bronią atomową. Wywołały międzynarodowe protesty. Skutkiem było też nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Jak dotąd sankcje nie dały rezultatu. Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Niepowodzeniem zakończyły się też rozmowy sześciostronne, których uczestnikami byli przedstawiciele rządów obu państw koreańskich, Rosji, Chin, Japonii i USA. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.