Dymisje w stołecznym ratuszu. Odchodzi dwóch wiceprezydentów

• Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, kto stracił posadę w ratuszu• Z urzędu odchodzą Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz• Jóźwiak sam podał się do dymisji, Wojciechowicz został odwołany

Hanna Gronkiewicz-Waltz potwierdziła wcześniejsze doniesienia o dymisjach w stołecznym ratuszu. Z urzędu odchodzi dwóch wiceprezydentów - Jarosław Jóźwiak sam podał się do dymisji, Jacek Wojciechowicz został odwołany. Jóźwiaka w ratuszu zastąpi  prawnik i polityk Witold Pahl. 

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz?

- Konieczne są nowe twarze, nowe siły i większe doświadczenie - przekonywała prezydent, przedstawiając prawnika i polityka Witolda Pahla, który w ratuszu zastąpi Jarosława Jóźwiaka. Hanna Gronkiewicz-Waltz uderzyła też w tych, którzy domagają się jej odwołania. - Ci, którzy chcą skrócenia mojej kadencji to są osoby, które chcą, by to się nie wyjaśniło. W mętnej wodzie ryby łatwiej się łowi - stwierdziła. Obiecała też, że "odzyska działkę na pl. Defilad", przez którą o reprywatyzacji w Warszawie zrobiło się głośno.

O co chodzi w aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie?

Ludzie niezwiązani z dawnymi właścicielami stołecznych gruntów przejmują zabrane po wojnie mienie i zbijają fortuny. Są wyspecjalizowane w tym kancelarie prawne i biznesmeni. Wg danych ratusza, od 2003 r. Warszawa zwróciła 2,5 tys. nieruchomości. Ale zwrotów dokonywano też wcześniej. Władze centralne i samorządowe od 1989 r. nie współpracowały, by zabezpieczyć majątek publiczny i lokatorów zwracanych budynków. Władze stolicy krytykowane są za lekceważenie problemu latami. Komentatorzy spekulują, że afera pogrąży prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Jak wygląda przejmowanie gruntów?

Kupcy roszczeń działali głównie na dwa sposoby: 1. skupywali, często za bezcen, roszczenia b. właścicieli czy ich spadkobierców albo 2. ustanawiali siebie albo swoich pełnomocników kuratorami byłych właścicieli lub ich spadkobierców.

Dlaczego Warszawa?

Nieuczciwe przejmowanie kamienic to nie tylko problem Warszawy. Podobne mają m.in. Łódź czy Poznań. W stolicy polowania na kamienice przybrały szczególną skalę, bo w 1945 r. na mocy tzw. dekretu Bieruta, władze przejęły wszystkie prywatne grunty. Miało to umożliwić odbudowę miasta. W praktyce władze odbierały też właścicielom budynki. Choć wg historyków odbudowa miasta nie byłaby możliwa bez dekretu, po 1989 r. stał się on źródłem problemów. Warszawa traci nieruchomości użyteczności publicznej, nie potrafi zabezpieczyć praw lokatorów i musiała wypłacić już setki milionów odszkodowań.

Kiedy proceder stał się głośny?

Najgłośniejsza sprawa to przejęcie działki na warszawskim pl. Defilad (dawniej: Chmielna 70), którego kulisy opisała "Gazeta Stołeczna". Nieruchomość wartą dziś ok. 160 mln zł odzyskał w 2012 r. adwokat Robert Nowaczyk, powiązany biznesowo z urzędnikiem, który działkę przekazał - Jakubem Rudnickim. Wg "Gazety" Rudnicki nie miał prawa zwracać działki, bo jej przedwojenny właściciel był obywatelem Danii, a ta - po nacjonalizacji - otrzymała odszkodowanie od PRL.

Więcej o: