Misiewicz, rzecznik MON, jest cz這nkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. A my pytamy o kwalifikacje

Cz這nkiem rady nadzorczej jednego z najwi瘯szych koncern闚 zbrojeniowych w Europie jest Bart這miej Misiewicz. Rzecznik Macierewicza od roku ma wp造w na strategiczne decyzje Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Ale s w徠pliwo軼i dotycz帷ego jego wykszta販enia i kwalifikacji.

O Bartłomieju Misiewicz można z całą pewnością powiedzieć, że to wychowanek Antoniego Macierewicza. Jego kariera polityczna od samego początku związana jest z wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. Jak czytamy na stronie MON - działalność polityczną rozpoczął na przełomie 2006 i 2007 roku. W 2010 roku wstąpił do partii. Został szefem Biura Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej, szefem Biura Zespołu Parlamentarnego ds. Skutków Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. W latach 2012 - 2014 Misiewicz został członkiem Rady Politycznej PiS, od 2014 roku wszedł do Krajowej Komisji Rewizyjnej PiS.

Portal naTemat wyśledził, że Misiewicz jest również konsultantem merytorycznym programu NaszaArmia.pl, emitowanego w TVP. Na dowód pokazuje screena z napisów końcowych.

Obroty roczne Polskiej Grupy Zbrojeniowej - 50 mld zł

Od niedawna Bartłomiej Misiewicz zasiada w radzie nadzorczej PGZ, która ma być liderem w procesie modernizacji polskiej armii. Roczne obroty spółki to ok. 50 mld złotych.

„Fakt” szybko podliczył zarobki 26-latka. Z urzędu, jako rzecznik MON i szef gabinetu politycznego Macierewicza, Bartłomiej Misiewicz zarabia ok. 8 tys. zł miesięcznie. Teraz, dzięki nowemu stanowisku w radzie PGZ może liczyć na dodatkowe 3,7 tys. zł.

Misiewicz w RN bez kursu i dyplomu? 

I tu pojawia się problem. By zostać członkiem rady nadzorczej trzeba mieć odpowiednie - czytaj: wysokie kwalifikacje. Nie dość, że kandydat do rady powinien zdać dwuetapowy egzamin państwowy, musi mieć też wykształcenie wyższe, a nie wiadomo czy Misiewicz taki dyplom posiada - zastanawia się „Rzeczpospolita” , która opisała sprawę.

A tak o kwalifikacjach wymaganych od kandydatów na członków rad pisze na swoich stronach ministerstwo Skarbu Państwa:

Złożenie egzaminu, jak i posiadanie odpowiedniego stopnia naukowego lub licencji doradcy inwestycyjnego nie jest i nigdy nie było jedynym kryterium branym pod uwagę przy wyznaczaniu reprezentantów Skarbu Państwa.
Poza przesłankami formalnymi zasiadania w radach nadzorczych, pod uwagę brane jest również kierunkowe wykształcenie kandydata, doświadczenie zawodowe, doświadczenie w pracach rad nadzorczych oraz dotychczasowa ocena wykonywania czynności nadzorczych w przypadku wcześniejszej współpracy z Ministerstwem w tym zakresie

„Rz” przypomina, że Misiewiecz startując w 2014 roku do Sejmiku województwa mazowieckiego z listy PiS pisał o sobie, że studiuje prawo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rok później przy okazji startu w wyborach parlamentarnych w formularzu dla kandydatów wpisał już zawód "administratywisty", czyli specjalisty w zakresie prawa administracyjnego.

O wyjaśnienie wątpliwości zwróciliśmy się do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie jeszcze dwa lata temu studiował obecny rzecznik MON. Rzecznik uczelni obiecała nam szybką odpowiedź.

Pytanie o wykształcenie? MON nie odpowiada

Zwróciliśmy się do ministerstwa obrony z pytaniem, w trybie informacji publicznej, o to jakie wykształcenie i kwalifikacje ma Bartłomiej Misiewicz. Na odpowiedź czeka też dziennik "Fakt", który 9 miesięcy temu zapytał o to samo i nie doczekał się odpowiedzi. A zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej oraz prawem prasowym, urząd ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi.

Macierewicz: Lojalność, chęć współpracy, kompetencje...

Macierewicz pytany o to przez dziennikarzy odpowiedział, że w spółkach przemysłu zbrojeniowego nie ma takiego wymogu. - Być może byłoby dobrze, gdyby takie wymaganie było w mediach dla członków zarządu oraz innych decydentów w mediach. W przemyśle zbrojeniowym takiego wymogu nie ma - podkreślił.

Zaznaczył, że w tym przypadku wymagane są inne cechy. Wśród nich wymienił lojalność, chęć współpracy, kompetencje i decyzyjność.

- Wszystkie te cechy pan Misiewicz nie tylko posiada, ale tak dalece je zaprezentował, że aż większość mediów liberalnych musiała płakać i martwić się nad jego strasznym losem związanym z tym, że go odznaczyłem. Jeśli będzie tak dalej pracował, odznaczę go także następnym razem - powiedział minister Macierewicz [ Misiewicz z okazji Święta Wojska Polskiego otrzymał Złoty Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju - red.]

Według szefowej kancelarii premiera "jest wielu młodych ludzi, w tym Bartek Misiewicz, którzy są gotowi do tego, by obejmować różne ważne funkcje". - Ja też nie ma kursu do rad nadzorczych, a czy pan uważa żeby się nie nadawała? - przyznała w TOK FM Beata Kempa.  

Wi璚ej o:
Komentarze (293)
Misiewicz, rzecznik MON, jest cz這nkiem rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. A my pytamy o kwalifikacje
Zaloguj si
 • puuchatek

  Oceniono 92 razy 88

  Kurcz, znowu to samo! Nepotyzm, brak kompetencji, stanowiska wy陰cznie za zas逝gi polityczne! Korupcja i bezczelno嗆 tych oszust闚 z PO przekraczaj ju wszelkie granice! Czas na dobr zmian!

  A nie, zaraz…

 • fakiba

  Oceniono 65 razy 61

  Mdedal dosta za to 瞠 za Antkiem bohatersko teczk nosi , a cz這nkiem to by zawsze

 • remo29

  Oceniono 62 razy 56

  Przypomina mi si rysunek sprzed kilku lat:
  - Prosz pana, ale ja nic potrafi i na niczym si nie znam...
  - I w豉郾ie takich ludzi nam trzeba - szczerych i uczciwych.

  Dobra, zmiana.
  B鏬, zap豉.

 • panbies

  Oceniono 51 razy 47

  Nie ma ch.. Macierewicz musi lubi m這dszych.

 • ar.co

  Oceniono 51 razy 47

  "Ja te nie ma kursu do rad nadzorczych, a czy pan uwa瘸 瞠by si nie nadawa豉? - przyzna豉 w TOK FM Beata Kempa. "
  Nie wiem, jak "pan", do kt鏎ego zwraca si Beata K., ale ja uwa瘸m, "瞠by si nie nadawa豉". Podobnie jak nie nadaje si na stanowisko, kt鏎e zajmuje.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 45 razy 43

  jedyne co mi przychodzi do g這wy, my郵帷 o ewentualnych kwalifikacjach Misiewicza do zasiadania w radzie nadzorczej firmy kt鏎a ma 50 miliard闚 obrot闚 rocznie...
  to robienie laski Macierewiczowi, trzy razy dziennie... 11.7 tysi璚y na miesi帷 to troch drogo jak za byle dziwk, ale c騜, Antek ma gest

 • poppers68

  Oceniono 40 razy 38

  Nie wysz這 z mi造m ladnym ch這pcem z USA...
  Z grubaskiem ju posz這 lepiej.
  Panie Antoni - LGTB liczy na Pana honorowy patronat!!!!!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 41 razy 37

  Metresa Maciory robi karier na miar markizy de Pompadour...

 • adamtko

  Oceniono 35 razy 31

  Maj rozmach, tfu! zamach, PiSiesyny!

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX