Kto stanie przed komisją śledcza ws. Amber Gold? Wassermann podaje nazwiska

• Dziś pierwsze posiedzenie komisji ws. Amber Gold • Wassermann ujawniła nazwiska świadków, których chce przesłuchać• Na liście są m.in. Donald Tusk, Jacek Rostowski i Marek Belka

- Zrobimy to szybko, sprawnie. Nie będziemy nikogo grillować - zapewniła w "Jeden na jeden" w TVN24 Małgorzata Wassermann, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród osób, które zdaniem Małgorzaty Wassermann powinny stanąć przed komisją, jest m.in. były premier Donald Tusk, jego syn Michał, były prezes NBP Marek Belka i były minister finansów Jacek Rostowski. Wassermann podkreśliła, że zadaniem komisji jest wyjaśnienie "jak piramida finansowa mogła funkcjonować na skalę ogólnopolską przez trzy lata i nikt nie stanął na drodze dziewięciokrotnie karanemu Marcinowi P."

Dowiedz się więcej:

Czym była afera Amber Gold?

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek.

Jak wyszła na jaw afera Amber Gold?

Już w 2009 r. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed Amber Gold. Media pisały, że sprawa ugrzęzła w prokuraturze. KNF wpisała spółkę na swoją czarną listę, ale ta informacja nie przebiła się do opinii publicznej. W maju 2012 r. Bank Gospodarki Żywnościowej zawiadomił ABW o podejrzeniu "prania pieniędzy" przez Amber Gold. W połowie czerwca zawiadomienie to ABW przekazała prokuraturze w Gdańsku. Głośno o Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć linie lotnicze OLT Express, których właścicielem była Amber Gold.

Czemu PiS chce komisji śledczej ws. Amber Gold?

PiS uważa, że mógł istnieć "polityczny parasol ochronny dla przestępczej działalności Amber Gold". Komisja ma ocenić prawidłowość działań m.in. członków Rady Ministrów, prezesa UOKiK, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, urzędów skarbowych, izb skarbowych, prokuratury, szefów ABW, CBA i policji.

Kim są Marcin i Katarzyna P.?

Marcin P. i Katarzyna P. to właściciele upadłej w sierpniu 2012 r. spółki Amber Gold. Są z wykształcenia technikami ekonomistami. Małżeństwo jest oskarżone m.in. o oszustwo na wielką skalę i pranie brudnych pieniędzy. Nie przyznają się do winy. Oboje przebywają w aresztach. W 2015 r. Katarzyna P. zaszła w ciężę i urodziła dziecko. Nie wskazała, kto jest ojcem, ale podejrzewano o to jednego z więziennych funkcjonariuszy. Został ukarany naganą. Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w areszcie umorzono.

Tusk a afera Amber Gold

Z liniami lotniczymi OLT Express, które należały do Amber Gold, współpracował pracujący w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Donalda Tuska, Michał Tusk. Śledczy badali, czy syn szefa rządu nie działał na szkodę portu w Gdańsku. Sprawę umorzono. Teraz PiS chce, by przed komisją śledczą ws. Amber Gold stanął Donald Tusk. Wysunęli pytanie, czy obawa o los syna wpłynęła na działania premiera ws. Amber Gold.

 

 

 

Więcej o: