Rok temu Kaczyński, teraz Krynica znów wybrała Człowieka Roku. Nieoficjalnie: to Orban

• Onet: Viktor Orban dostanie dziś tytuł Człowieka Roku Forum Ekonomicznego• Tytuł przyznaje kapituła 33-osobowej Rady Programowej • Do członków należą m.in. Gliński, Kuchciński, a także prawicowi dziennikarze

Jak dowiedział się Onet, premier Węgier Viktor Orban zostanie dziś uhonorowany tytułem Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Dziennikarz Onetu Kamil Dziubka napisał na Twitterze, że polityk "otrzymał 12 głosów na 33 członków kapituły". Taki rozwój wydarzeń przewidywano już wcześniej, pisała o tym np. "Gazeta Wyborcza".

Dowiedz się więcej:

Co to jest Forum Ekonomiczne w Krynicy?

To coroczne spotkania polityków i przedsiębiorców międzynarodowych w Krynicy-Zdroju, organizowane od 1990 r. w pierwszej połowie września. Spotykają się tam premierzy, przedstawiciele rządów państw regionu, unijni decydenci, przedstawiciele europejskich firm, eksperci i ekonomiści. Pomysłodawcą i organizatorem poprzez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jest Zygmunt Berdychowski. Tegoroczne Forum odbywa się w dniach 6-8 września, udział w nim ma wziąć około 300 osób.

Co to jest tytuł Człowieka Roku?

Przyznaje go kapituła 33-osobowej Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. Należą do niej m.in. politycy: Aleksander Kwaśniewski, Piotr Gliński, Marek Kuchciński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski czy dziennikarze Jacek Karnowski i Paweł Lisicki. Kapituła przyznaje tytuł za znaczące osiągnięcia w poprzednim roku. Głosowanie nad wyborem laureata nagrody jest tajne, członkowie kapituły nie wiedzą, jak głosują inni. Laureatami nagrody byli m.in. Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Jerzy Buzek, prezydent Czech Vaclav Havel czy premier Słowacji Robert Fico. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Jarosław Kaczyński. W tym poza Orbanem nominowany był m.in. papież Franciszek.