Co do minuty wyliczyli, ile czasu TVP poświęca partiom. "Dysproporcja jest rażąco wysoka"

. KRRiT sprawdziła, ile czasu TVP poświęca partiom politycznym. O PiS w I półroczu 2016 r. mówiono o 100 godz. więcej niż o PO. "Dysproporcja ta jest rażąco wysoka" - ocenili kontrolerzy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdziła, ile czasu w programach Telewizji Polskiej poświęcono prezentacji programów partii politycznych. Eksperci KRRiT wzięli pod uwagę I i II kwartał tego roku.

W okresie od stycznia do marca partia rządząca pojawiała się na antenach TVP przez 82 godz. 8 min. Ponad dwukrotnie mniej czasu poświęcono Platformie Obywatelskiej (37 godz. 11 min.). Nowoczesnej poświęcono 12 godz. 32 minuty.

W drugim kwartale różnice były jeszcze większe - o Prawie i Sprawiedliwości mówiono przez ponad 83 godziny, a o PO - 22,5 godz.

KRRiT: W ubiegłym roku dysproporcje były mniejsze

Dla porównania, w I kwartale ubiegłego roku (za rządów PO-PSL) czas przeznaczony na prezentacje stanowisk Platformy Obywatelskiej wyniósł 48 godz. 42 min, a PiS - 26 godz. 20 min. W II kwartale 2015 r. było to odpowiednio 43 godz. 57 min (PO) i 26 godz. 17 minut (PiS).

"Zrozumiałe jest, że więcej czasu nadawca przeznacza na prezentowanie stanowisk partii rządzącej niż partii opozycyjnej (w pierwszym półroczu 2015 r. przeznaczono na prezentację PO 40 godz. więcej niż na prezentację PiS)" - zauważa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Później jednak analitycy dodają: "Obecnie jednak dysproporcja ta jest rażąco wysoka. W półroczu 2016 r. w TVP ponad 100 godzin więcej przeznaczonych zostało na prezentację stanowisk PiS niż PO".

Zobacz także: TVP relacjonowała ogłoszenie wyroku TK. Pominęła wystąpienie wybitnego prawnika

TVP relacjonowała ogłoszenie wyroku TK. Pominęła wystąpienie wybitnego prawnika

Więcej o: