Kierował stadniną w Janowie, odszedł po śmierci klaczy. Teraz ma nową, państwową posadę

• Marek Skomorowski był szefem stadniny z ramienia PiS• Zrezygnował po tym, jak w Janowie padły dwa konie Shirley Watts• Teraz został prezesem Zamojskich Zakładów Zbożowych

Marek Skomorowski, który przez kilka miesięcy kierował stadniną koni w Janowie Podlaskim, ma już nową posadę. Został prezesem Zamojskich Zakładów Zbożowych. Był jedynym kandydatem na to stanowisko - informuje lubelska "Gazeta Wyborcza". Zamojskie Zakłady Zbożowe produkują mąkę pszenną oraz otręby. Należą do państwowej spółki Elewarr, która podlega Agencji Rynku Rolnego. W sierpniu rozpisano konkurs na nowego prezesa. Jedynym kandydatem był Marek Skomorowski. Na początku kwietnia zrezygnował prowadzenia stadniny koni w Janowie Podlaskim. 

Dowiedz się więcej:

Kim jest Marek Skomorowski? 

To ekonomista z Lublina, który pracował w sektorze bankowym. W czasach pierwszych rządów PiS był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Jest jednym z założycieli Solidarnej Polski. Z nadania PiS w lutym 2016 r. został prezesem stadniny koni w Janowie Podlaskim, zastępując doświadczonego Marka Trelę, który kierował stadniną przez 16 lat. Skomorowski zasłynął stwierdzeniem, że co prawda nie zna się na hodowli koni arabskich, ale nie boi się wyzwań. – Już widzę, że będzie to moja pasja życiowa. Wcześniej też bardzo uwielbiałem konie, ale nie miałem takiej bliskiej styczności z nimi – powiedział w Polsat News. Decyzja ta oburzyła środowisko hodowców.

Dlaczego Skomorowski odszedł z Janowa?

W kwietniu 2016 r. Skomorowski zrezygnował ze stanowiska. Powodem rezygnacji była śmierć dwóch koni należących do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Amra i Preria padły na skręt jelit. Po tych wydarzeniach zabrała ona ze stadniny swoje konie. Po rezygnacji Skomorowskiego, w czerwcu 2016 r., w wyniku konkursu rozpisanego przez Agencję Nieruchomości Rolnych, nowym prezesem stadniny koni w Janowie Podlaskim został prof. dr hab. Sławomir Pietrzak.

Kim jest nowy szef stadniny w Janowie Podlaskim?

Prof. Sławomir Pietrzak jest kierownikiem katedry Hodowli i Użytkowania Koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajmuje się użytkowaniem koni sportowych i doskonaleniem metod ich oceny, a także analizą chodów konia i interakcjami między jeźdźcem a koniem. Jest również prezesem Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, międzynarodowym sędzią w ujeżdżaniu i trenerem jeździectwa. Pietrzak jest też członkiem Rady ds. hodowli koni przy ministrze rolnictwa oraz szefem zespołu ds. rozrodu i opieki weterynaryjnej. Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe.

Więcej o: