- Jest kontrowersyjna ulica Dworcowa. Część mieszkańców myśli, że ta ulica jest związana z dworcem PKP, a to nie jest nazwa ulicy związana z Dworcem, tylko z Dworcowem. Ja nie znam jego życiorysu, ale warto by go poznać - powiedział na antenie Radia Kraków, Adam Kalita, radny PiS z Krakowa i pracownik IPN.
Ulica Dworcowa w Krakowie prowadzi do dworca PKP i trudno przypuszczać, że ma coś wspólnego z Nikołajem Dworcowem, radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej.
Na Facebooku powstał satyryczny profil "Żądamy dekomunizacji ulic Dworcowa", którego założyciele domagają się zmiany wszystkich ulic Dworcowych w Polsce.
Nikołaj Dworcow to radziecki pisarz socrealistyczny, który z niezrozumiałych powodów jest wciąż patronem ponad 800 ulic w Polsce. Należy z tym skończyć!
Kim w ogóle był Nikołaj Dworcow? To radziecki pisarz, w czasie drugiej wojny światowej walczył też w Armii Czerwonej. W maju 1942 r. brał udział w walkach o Charków. Został schwytany i osadzony w obozie pracy w Bergen w Norwegii. Jego najbardziej znanym utworem jest powieść "Morze rozbija się o skały". Zmarł w 1985 r.
Przyjęta wiosną tego roku ustawa o zakazie propagowania komunizmu nakłada na samorządy obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby lub wydarzenia związane z komunizmem. Samorządy będą miały na to rok. W Krakowie IPN wskazuje sześć ulic do jak najszybszej zmiany: Jana Szwai, Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Józefa Marcika.
Radni PiS nie chcą jednak na tym poprzestać. Zwrócili się do mieszkańców, żeby zgłaszali, jakie ulice kojarzą im się z komunizmem. Trwa gorąca dyskusja, czy nie powinno się również zmienić nazwy ulicy Czechosłowackiej i Łużyckiej.
Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.
Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.