Radny PiS i pracownik IPN w jednej osobie żąda dekomunizacji ul. Dworcowej. "Część mieszkańców myśli..."

• Radny PiS, Adam Kalita, chce zdekomunizować ulicę Dworcową
• Jego zdaniem nazwa ulicy nie jest związana z dworcem, ale Dworcowem
• Nikołaj Dworcow był radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej

- Jest kontrowersyjna ulica Dworcowa. Część mieszkańców myśli, że ta ulica jest związana z dworcem PKP, a to nie jest nazwa ulicy związana z Dworcem, tylko z Dworcowem. Ja nie znam jego życiorysu, ale warto by go poznać - powiedział na antenie Radia Kraków, Adam Kalita, radny PiS z Krakowa i pracownik IPN. 

Ulica Dworcowa w Krakowie prowadzi do dworca PKP i trudno przypuszczać, że ma coś wspólnego z Nikołajem Dworcowem, radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej.

Fanpage dekomunizacyjny

Na Facebooku powstał satyryczny profil "Żądamy dekomunizacji ulic Dworcowa", którego założyciele domagają się zmiany wszystkich ulic Dworcowych w Polsce. 

Nikołaj Dworcow to radziecki pisarz socrealistyczny, który z niezrozumiałych powodów jest wciąż patronem ponad 800 ulic w Polsce. Należy z tym skończyć!

Kim w ogóle był Nikołaj Dworcow? To radziecki pisarz, w czasie drugiej wojny światowej walczył też w Armii Czerwonej. W maju 1942 r. brał udział w walkach o Charków. Został schwytany i osadzony w obozie pracy w Bergen w Norwegii. Jego najbardziej znanym utworem jest powieść "Morze rozbija się o skały". Zmarł w 1985 r.

Sześć ulic do zmiany

Przyjęta wiosną tego roku ustawa o zakazie propagowania komunizmu nakłada na samorządy obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby lub wydarzenia związane z komunizmem. Samorządy będą miały na to rok. W Krakowie IPN wskazuje sześć ulic do jak najszybszej zmiany: Jana Szwai, Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Józefa Marcika.

Radni PiS nie chcą jednak na tym poprzestać. Zwrócili się do mieszkańców, żeby zgłaszali, jakie ulice kojarzą im się z komunizmem. Trwa gorąca dyskusja, czy nie powinno się również zmienić nazwy ulicy Czechosłowackiej i Łużyckiej.

Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.

Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

 

Więcej o:
Komentarze (528)
Radny PiS i pracownik IPN w jednej osobie żąda dekomunizacji ul. Dworcowej. "Część mieszkańców myśli..."
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 132 razy 122

  Gdybyśmy zniszczyli wszystko co powstało za PRL u ,to ów radny ,siedziałby teraz gołą dupą na chińskiej karimacie.

 • villiers

  Oceniono 111 razy 101

  Ty, radny!
  Znalazłem w necie żeś postkomunistyczny ,bo z 1955roku.
  Co zamierzasz z sobą zrobić?

 • villiers

  Oceniono 90 razy 82

  >>> Jest kontrowersyjna ulica Dworcowa. Część mieszkańców myśli, że ta ulica jest związana z dworcem PKP, a to nie jest nazwa ulicy związana z Dworcem, tylko z Dworcowem.

  Ulica Dworcowa w Krakowie prowadzi do dworca PKP i trudno przypuszczać, że ma coś wspólnego z Nikołajem Dworcowem. <<<
  Ale macie w tym Krakowie namieszane.
  Niewiele brakuje, by smok napełniał siarką dziewice i podrzucał je do pożarcia szewczykowi Dratewce.

 • proteusz33

  Oceniono 87 razy 79

  U nas zrobili to prosto.Ulicę Józefa Kowalczyka zmienili na Jana Kowalczyka.Przez 2 lata były jeszcze stare tabliczki z przemalowanym imieniem.Bardzo tanio

 • PJan Pokorny

  Oceniono 83 razy 77

  Radny "PiS" i wszystko jasne.
  Jest taka zasada ze do byka nie podchodz od przodu, do konia od tylu a do kretyna ( radnego "PiS" ) nie zblizaj sie wcale.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 77 razy 71

  Już starożytni Grecy wiedzieli, że idioci nie mogą sprawować funkcji publicznych.

 • barbarella.net

  Oceniono 67 razy 61

  "Ulica Dworcowa w Krakowie prowadzi do dworca PKP i trudno przypuszczać, że ma coś wspólnego z Nikołajem Dworcowem"

  Dworcowa, Kolejowa, Autobusowa, Grudniowa, ...owa, ...

  Posłom PiS trzeba tłumaczyć nawet dowcipy.
  I to już nie jest zabawne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX