"Naród uchodźców". Co o przyjmowaniu migrantów mówił w 2002 r. czołowy polityk PiS? Będziecie zdziwieni

To, że rząd PiS sceptycznie podchodzi do kwestii przyjmowania w Polsce migrantów, nie jest tajemnicą. A co o sprawie uchodźców mówił w 2002 r. Mariusz Kamiński, dziś jedna z czołowych postaci partii Jarosława Kaczyńskiego?

- Sprawy uchodźców powinny być nam, Polakom - jak żadnemu innemu narodowi na świecie - szczególnie bliskie. Od 200 lat w każdym pokoleniu tysiące naszych rodaków zmuszonych było wybrać los uchodźcy - mówił w 21 czerwca 2002 roku w Sejmie Mariusz Kamiński. Obrady dotyczyły wówczas sprawy trwającej wojny w Czeczenii.

Te słowa przypomniał teraz na Facebooku Łukasz Najder.

Treść znaleźliśmy na stronie Sejmu. Dalej Kamiński przekonywał: 

Dziś, kiedy żyjemy w niepodległym państwie, zdajemy trudny egzamin z naszej przyzwoitości. Czy potrafimy okazać elementarną ludzką solidarność i współczucie ofiarom reżimów, dyktatur i brudnych wojen?
Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy cudzoziemcy ubiegający się o status uchodźcy powinni ten status otrzymać. Nie może być jednak tak, że cała machina urzędnicza nastawiona jest na wykazanie, iż uchodźca jest oszustem, który chce wyłudzić od naszego państwa jakieś wyimaginowane przywileje.

Kamiński mówił też o tym, że "przyjęta w naszym kraju interpretacja Konwencji Genewskiej zakłada, iż obawa przed represjami musi być uzasadniona i zindywidualizowana". - I tu kryje się pole do urzędniczych nadużyć - twierdził stanowczo Kamiński i dodawał: 

W związku z powyższym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość domaga się, aby zgodnie z przepisami rozdz. 6a ustawy o cudzoziemcach rząd wydał rozporządzenie o przyznaniu uchodźcom czeczeńskim ochrony czasowej na terytorium Polski do zakończenia konfliktu. W przeszłości taką ochronę przyznano uchodźcom albańskim z Kosowa. Od 2001 r. Czeczeni korzystają z ochrony czasowej na terytorium Czech. Niech to będzie dobrym przykładem dla Polski.

- Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Polacy, naród uchodźców, mają szczególne zobowiązania moralne wobec tych, którzy uciekają dziś ze swych krajów przed wojną, więzieniem i torturami - kontynuował Kamiński. - My nie mamy prawa demonstrować obojętności i cynizmu, bo zbyt wiele otrzymaliśmy w przeszłości, aby dziś, zasłaniając się skromnymi możliwościami budżetowymi, dawać tak mało. Dziękuję - zakończył poseł PiS.

Zmiana polityki rządu

Teraz, gdy sytuacja polityczna na świecie się zmieniła - szczególnie po ostatnich zamachach terrorystycznych - rząd Beaty Szydło do sprawy przyjmowania migrantów podchodzi bardzo sceptycznie i ostrożnie.

- Powiem bardzo wyraźnie: nie widzę możliwości, aby w tej chwili migranci do Polski przyjechali - przekonywała Szydło w trakcie marcowego wywiadu z telewizją Superstacja. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 

Więcej o:
Komentarze (201)
"Naród uchodźców". Co o przyjmowaniu migrantów mówił w 2002 r. czołowy polityk PiS? Będziecie zdziwieni
Zaloguj się
 • weredyk_pl

  Oceniono 63 razy 27

  2002 r? Dalej się nie dało? Możemy poszukać, co o uchodźcach (albo o Żydach) mówił wówczas np. wasz obecny guru Giertych? Albo inni politycy np. z PO. Może zapodajcie coś Niesiołowskiego. A może coś o nożowniku z Gdańska, jak tak lubicie grzebać w życiorysach.

 • smiki48

  Oceniono 45 razy 21

  w 2002 roku Czeczeńcy nie podkładali bomb i nie dokonywali zamachów samobójczych, ani też nie zamierzali wprowadzić w Polsce szariatu. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła i w związku z tym zmieniły sie poglądy polityków. Czy to jest dziwne?

 • mietekkowalski

  Oceniono 94 razy 20

  Po pierwsze są uchodźcy i "uchodźcy", a po drugie 2002r. to nie 2016r. - ale tego chyba nie trzeba tłumaczyć wybitnym inteligentom z GW?:)

 • scibor3

  Oceniono 43 razy 19

  Zwracam uwagę na zdanie kluczowe:
  "o przyznaniu uchodźcom czeczeńskim ochrony czasowej na terytorium Polski do zakończenia konfliktu"

  A więc czasowe i do zakończenia konfliktu. Ilu Czeczenów wypieprzyła z Polski PO po zakończeniu konfliktu zbrojnego? A przed chwilą Gazeta, HRW i uj wie kto jeszcze (z Sorosem w tle) namawiała do przyjmowania Czeczenów ileś lat po zakończeniu konfliktu. Gdyby instytucja azylu funkcjonowała zgodnie z ideą: przyjmowanie azylantów a po ustaniu przyczyny "do widzenia - wracasz do siebie" i nie ma rozpatrywania wniosków ludzi którzy po azyl (a w domyśle socjal) wędrują przez pół Afryki i Europy, to nie było by tylu przeciwnych udzielaniu azylu. Ale lewactwo musiało tą ideę oczywiście wypaczyć. W wykonaniu lewactwa azyl oznacza w praktyce zgodę na stałe osiedlenie się a rozpatrywane są wnioski jakiś ludzi z np. Erytrei, którzy bezpieczne schronienie mogą znaleźć znacznie bliżej.

 • villiers

  Oceniono 21 razy 17

  Kiedyś to się odwracałem za każdą " osiemnastką".
  Teraz również to robię . Tylko zapomniałem po co.

 • karasek432

  Oceniono 44 razy 16

  Kiedyś to byli uchodźcy teraz to jest zaplanowana islamizacja Europy przez terrorystów,przestępców uciekających przed prawem i leniów lecących na socjal.

 • ch3heg

  Oceniono 23 razy 15

  Tylko ze wtedy banda sniadych religijnych oszołomów nie terroryzowała mieszkańców europejskich stolic - ze tez idiotom trzeba takie rzeczy tlumaczyc.

 • kuraikurisutofa

  Oceniono 37 razy 13

  Na amerykańskim Yahoo pod artykułem na ten temat 98% komentarzy jest pozytywna wobec stanowiska polskiego rządu. Polskie społeczeństwo nie życzy sobie najazdu muzułmanów i innych niekompatybilnych moralnie, kulturowo ludzi. Biedy na świecie nie rozwiąże się sprowadzając wszystkich ludzi trzeciego świata do UE. Nie wolno dawać im ryby, a wędkę i nauczyć ich łowienia.

 • have2trust

  Oceniono 28 razy 12

  A co mowil Jareczek Kaczynski o kredytach we Franeczkach za swoich rzadow? Dlaczego go baranki teraz nie zlin**ujecie w interneciku za to? Istnieje przeciez material tvn z wywiadem na ten temat, jak to zachecal dyktaczorek caly narod do brania Polakow kredytow w SFR! Szczycil sie ze kurs SFR po 2,50 to byla jego zasluga, co? A nie byla..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX