Setki Czeczenów koczują na granicy. Błaszczak: "Nie wpuścimy. To próba stworzenia nowego szlaku dla muzułmanów do Europy"

• Czeczeni uciekli przed reżimem Kadyrowa. Chcą statusu uchodźców
• Od kilku miesięcy śpią w zaimprowizowanych namiotach przy granicy
• "W Czeczenii nie ma wojny" - twierdzi Mariusz Błaszczak, szef MSWiA

Kilkuset Czeczenów koczuje od kilku miesięcy przy przejściu granicznym w Brześciu. Uciekli przed reżimem Ramzana Kadyrowa. Chcą dostać się do Polski i uzyskać status uchodźców. Są wśród nich kobiety i dzieci. Przekraczają granicę i z powrotem są odsyłani na Białoruś przez polskie władze. Pisaliśmy o tym kilka dni temu. 

Bogdan Rymanowski w dzisiejszym programie "Jeden na jeden" TVN24 zapytał Mariusza Błaszczaka, szef MSWiA, czy polskie władze wpuszczą do Polski Czeczenów. 

- Nie, nie będziemy ulegać presji tych, którzy chcą doprowadzić do kryzysu imigracyjnego. Nasza polityka jest zupełnie inna. Granica Polski jest szczelna. W Czeczenii nie ma wojny, w odróżnieniu od sytuacji sprzed lat - stwierdził Błaszczak. Celem podróży tych ludzi jest zachód Europy. To jest próba stworzenia nowego szlaku napływu muzułmanów do Europy. Póki jestem ministrem spraw wewnętrznych, póki rządzi rząd PiS, nie narazimy Polski na zagrożenie terrorystyczne - dodał. 

 

Nawet 3 tys. osób z Kaukazu

Jak podaje  "Gazeta Wyborcza" w Białymstoku, z protestującymi Czeczenami spotkał się kierownik konsulatu generalnego RP w Brześciu Sławomir Misiak. Wytłumaczył im, co mają zrobić, aby pozyskać polską wizę i odesłał do Straży Granicznej, która przyjmuje wnioski od starających się o status uchodźcy.

- To są obywatele Rosji. Przebywają na terytorium Białorusi, a jeśli chcą pozyskać wizę, muszą to zrobić właśnie na terytorium Federacji Rosyjskiej. Nie wykluczam, że odwiedzę ten obóz - mówił Misiak "Wyborczej".Z jego informacji wynika, że w Brześciu przebywa obecnie około trzech tysięcy osób z Kaukazu. Nie wiadomo jakie mają zamiary.

Kim jest Kadyrow?

Ramzan Kadyrow, szef Republiki Czeczeńskiej, uważany jest za człowieka Putina. Anna Politkowska, zamordowana dziennikarka opozycyjnej prasy rosyjskiej zarzucała mu inspirowanie morderstw i porwania dla okupu. Według opinii Centrum Praw Człowieka Memoriał w Czeczenii dochodzi do stosowania tortur, zabójstw politycznych i pogwałceń praw człowieka, a ogólną sytuację można określić jako "potworną". Pracownicy centrum twierdzą, że rosyjskie władze federalne nieoficjalnie tolerują te praktyki.

Więcej o:
Komentarze (335)
Setki Czeczenów koczują na granicy. Błaszczak: "Nie wpuścimy. To próba stworzenia nowego szlaku dla muzułmanów do Europy"
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 47 razy 33

  Bardzo dobrze Panie Błaszczak. W końcu robi Pan coś mądrego. Nie wpuszczać ich tutaj, a Straży Granicznej wydać rozkaz, aby w razie próby siłowego przekroczenia granicy chronili nasz kraj za pomocą broni. Tak - jeżeli ci ludzie zechcą się wedrzeć do Polski, to SG ma strzelać i to długimi seriami.
  W Czeczeni nie ma wojny, w Rosji nie ma wojny, na Białorusi nie ma wojny. Niech tam siedzą. My ich tu nie chcemy.

 • czarnydoktor

  Oceniono 35 razy 31

  Banda Czeczenow koczuje przy granicy Polski i teraz sie domaga rozmowy z przedstawicielem MSWiA, aby sie dowiedziec jakie sa warunki przyznawania azylu. Dotychczas myslalem, ze takie sprawy powinny byc wiadome zainteresowanemu PRZED podjeciem podrozy. Nikt nie spodziewa sie, ze koczuja doktorzy czy informatycy, ale przeciez takie cos powinno byc oczywiste nawet dla pastucha. Widac od razu, ze to ustawka zaaranzowana przez pewnego lysego pana z Kremla.

 • scibor3

  Oceniono 61 razy 31

  Teraz trzeba jeszcze zrobić przegląd tych co są już w Polsce. Azyl nie oznacza automatycznie możliwości osiedlenia się w Polsce na zawsze. Wszystkich którzy są na bakier z prawem albo żyją tylko z opieki społecznej należy wydalić.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 51 razy 29

  Wielkie brawa dla Błaszczaka. Po pierwsze w Czeczeni nie ma wojny, a po drugie, jeśli im chodzi tylko o bezpieczeństwo, to Białoruś jest jak najbardziej krajem bezpiecznym. Dlaczego tam nie postarają się o azyl?

 • mietekkowalski

  Oceniono 55 razy 29

  Jedno ustępstwo rodzi kolejne, czyż nie?

 • endgame222

  Oceniono 78 razy 28

  Jak to dobrze, że rządzi PiS nie PO. POwski rząd prawdopodobnie posłuchałby rozkazów z Czerskiej i wpuścił tych Czeczenów.

 • javall

  Oceniono 34 razy 26

  Bardzo dobrze.

 • smok61

  Oceniono 40 razy 26

  "To próba stworzenia nowego szlaku dla muzułmanów do Europy"
  Co ciekawe o tym nie mówi tylko Błaszczak . W tym samym tonie wypowiadają się zaniepokojeni Niemcy.
  Na przejściach granicznych , ze względu na Czeczenów Niemcy wprowwadzili dodatkowe patrole.
  Najśmieszniejsze w tej informacji jest to, że Czeczeni chcą koniecznie zamieszkać w naszym kraju...:D

  Teraz kilka słów o samym artykule.
  Zabieg psychotechniczny tu zastosowany , polega na tym, że informację "włożono w usta"
  bardzo niepopularnego polityka.
  Gdyby artykuł był zatytułowany :
  "Niemcy będą zawracać nielegalnych imigrantów czeczeńskich z powrotem do Polski"
  komentarze byłby zupełnie inne.

 • dyfly

  Oceniono 35 razy 25

  Brawo, sluszna decyzja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX