"Zwykły Polak" pojechał do Smoleńska. O tym, co zastał w miejscu tragedii mówi: "To obłuda i zakłamanie PiS"

• Podróżnik amator postanowił oddać hołd ofiarom z 10 kwietnia• To, co tam zastał, nim wstrząsnęło: śmieci, zniszczony teren oraz tablica• MSZ odpowiada: Nie odnotowaliśmy śladów wandalizmu

"Zwykły człowiek", jak sam o sobie pisze, z zamiłowania podróżnik, postanowił podczas wyjazdu do Rosji oddać hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Swoją relacją i gniewem po wizycie w tym miejscu podzielił się na Facebooku, ale chce pozostać  anonimowym. Nam udostępnił zdjęcia ze Smoleńska.

Podróżnik pisze też, że wstydzi się za polski rząd. Tym razem jednak to "wstyd połączony był z ogromną złością wręcz furią na obłudę i ogromne zakłamanie partii PIS.... I dalej: "to są źli ludzie pozbawieni ludzkiej empatii a to co robią to tylko i wyłącznie dla partyjnych partykularnych korzyści".

"To co tam zastałem wręcz powaliło mnie z nóg... teren katastrofy zarośnięty chaszczami płot okalający mający zabezpieczać miejsce poprzerywany powyginany sprawia wrażenie fatalne" - pisze.

Nie przebierając w słowach opisuje fatalny stan miejsca, które "ożywa" jedynie przy okazji kolejnych rocznic tragedii. "Kamień upamiętniający śmierć Polaków zafajdany farbą i zwykłym gównem po całym terenie walają się śmieci wygląda to ohydnie bluźnierczo wręcz okropnie. Porównując to z miesięcznicami pisowskimi całym tym ubolewaniem uświęceniem odpustową fetą przemówieniami i populistycznym zakłamanym zachowaniem aż boli i to bardzo ..." - czytamy.

Ochlapana tablica w SmoleńskuOchlapana tablica w Smoleńsku Fot. FB

Mężczyzna na ile dał radę uporządkował teren wokół obelisku. Jednak nie udało mu się usunąć zabrudzeń z tablicy.  

MSZ: Nie odnotowaliśmy śladów wandalizmu

Zwróciliśmy się do MSZ z prośbą o komentarz i wyjaśnienia dotyczące stanu miejsca pamięci pod Smoleńskiem.   

"Przedstawiciel polskiej Agencji Konsularnej w Smoleńsku systematycznie odwiedza miejsce katastrofy. Był tam również w dniu 15 sierpnia br. oraz w dniu dzisiejszym. Na tablicy i kamieniu nie odnotował śladów wandalizmu, jak również nie otrzymywał żadnych niepokojących informacji od strony rosyjskiej na ten temat" - napisał Rafał Sobczak, dyrektor biura prasowego MSZ.

Sobczak przypomniał, że polskie delegacje oficjalne odwiedzające miejsce katastrofy smoleńskiej składają wieńce w innym miejscu. "Wspomniana tablica została umieszczona na kamieniu przez stronę rosyjską w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej w miejsce tablicy ustanowionej wcześniej przez przedstawicieli rodzin smoleńskich." - wyjaśnił. 

MSZ zwraca też uwagę, że teren katastrofy, po przeprowadzeniu przez polskich specjalistów i archeologów prac poszukiwawczych, pozostaje w kompetencji strony rosyjskiej. Ale na wniosek strony polskiej miejsce zostało ogrodzone przed przypadkową ingerencją. "Postawiony również został kontener, do którego pracownik Agencji Konsularnej wrzuca stare znicze, czy zwiędłe kwiaty pozostawiane przez odwiedzających miejsce katastrofy" - czytamy w mejlu od MSZ.

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Anatomia katastrofy smoleńskiej. Ostatni lot PLF101" >>

Więcej o: