Kaczyński ostro o tym, jaki jest stosunek PiS do obecnych działań TK. Nie będziecie zaskoczeni

• Kaczyński: TK pracuje w trybie, który "nie może być zastosowany"• "To, co uczynił TK, nie miało żadnego znaczenia prawnego" - dodał prezes PiS• Chodzi o zamieszanie w TK po wejściu w życie nowej ustawy o Trybunale

- Nie może być tak, by Trybunał z własnej winy, a w szczególności z winy prezesa, nie funkcjonował. Trzeba będzie przyjąć rozwiązania, które ostatecznie zdecydują, że TK będzie musiał podporządkować się Konstytucji - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał też, że "w tej chwili sprawa niedawno uchwalonej ustawy jest rozpatrywana w trybie, który nie może zastosowany". - I w oparciu o ustawę, która nie obowiązuje, bo została uchylona przez Sejm, a to, co uczynił TK, nie miało żadnego znaczenia prawnego - dodał. 

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, choć opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską zmianę ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej. W lipcu Sejm przyjął nową ustawę o TK autorstwa PiS.

 

Więcej o: