"DGP": Rząd PiS chce pogrzebać sztandarowy projekt Tuska. Ministerstwo sportu zaprzecza

• Wg "Dziennika Gazety Prawnej" PiS nie chce kontynuować programu Orlik 2012• "DGP": "Efektem wojny między PO a PiS będzie WF na korytarzu w szkole"• Ministerstwo sportu zamieściło sprostowanie do artykułu

Minister sportu Witold Bańka powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że rząd nie da pieniędzy na niezbędną modernizację boisk wybudowanych w ramach programu Orlik 2012.

Program autorstwa PO pochłonął ok. 1 mld zł, powstało wtedy 2600 boisk, z czego blisko połowa potrzebuje teraz remontu. Minister sportu nie zamierza przeznaczać pieniędzy na ten cel, naprawa wymagałaby nawet 500 mln zł, a zatem połowę tego, ile kosztowała sama budowa.

"W imię politycznej walki"...

- Byłoby to rozwiązanie iście prześmiewcze, pokazujące sposób, w jaki budowano te obiekty - powiedział Bańka "DGP". Innego zdania jest Ireneusz Raś, współtwórca koncepcji, który twierdzi, że "w imię politycznej walki PiS chce dokonać anihilacji przełomowego programu. I to tylko dlatego, że zrealizowała go Platforma".

Zdaniem Rasia, jak zaznacza gazeta, konieczność napraw jest czymś "normalnym" i potwierdza sukces twórców. Minister sportu tymczasem forsuje pomysł szkolnych klubów sportowych. "Efektem wojny między PO a PiS będzie WF na korytarzu w szkole" - podsumowuje "DGP".

"Retoryka ocierająca się wręcz o manipulację"

W odpowiedzi na artykuł Ministerstwo Sportu i Turystyki na swojej stronie zamieściło  sprostowanie. "Nieprawdą jest, że Rząd PiS planuje pogrzebanie ogólnopolskiego programu budowy boisk. Jest to daleko idąca retoryka, ocierająca się wręcz o manipulację redaktorów 'DGP'" - napisało.

Jak dodał resort, "nie ma możliwości tworzenia specjalnego narodowego programu naprawy orlików, ponieważ rząd Platformy Obywatelskiej tworząc program nigdy nie planował środków z budżetu państwa na ewentualne remonty 2600 obiektów".

W ramach programu Orlik 2012 przez pięć lat powstało około 2600 boisk, przy początkowym założeniu 2012 obiektów. W latach 2008-2012 z budżetu państwa przeznaczono na ten cel blisko miliard złotych. Z oferty skorzystało łącznie 1668 gmin, najwięcej obiektów - 175 powstało w woj. zachodniopomorskim. Bez Orlików pozostało 811 gmin w całym kraju - to 1/3 wszystkich gmin.

Cały artykuł we wtorkowym "DGP".