"DGP": Rząd PiS chce pogrzebać sztandarowy projekt Tuska. Ministerstwo sportu zaprzecza

• Wg "Dziennika Gazety Prawnej" PiS nie chce kontynuować programu Orlik 2012
• "DGP": "Efektem wojny między PO a PiS będzie WF na korytarzu w szkole"
• Ministerstwo sportu zamieściło sprostowanie do artykułu

Minister sportu Witold Bańka powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że rząd nie da pieniędzy na niezbędną modernizację boisk wybudowanych w ramach programu Orlik 2012.

Program autorstwa PO pochłonął ok. 1 mld zł, powstało wtedy 2600 boisk, z czego blisko połowa potrzebuje teraz remontu. Minister sportu nie zamierza przeznaczać pieniędzy na ten cel, naprawa wymagałaby nawet 500 mln zł, a zatem połowę tego, ile kosztowała sama budowa.

"W imię politycznej walki"...

- Byłoby to rozwiązanie iście prześmiewcze, pokazujące sposób, w jaki budowano te obiekty - powiedział Bańka "DGP". Innego zdania jest Ireneusz Raś, współtwórca koncepcji, który twierdzi, że "w imię politycznej walki PiS chce dokonać anihilacji przełomowego programu. I to tylko dlatego, że zrealizowała go Platforma".

Zdaniem Rasia, jak zaznacza gazeta, konieczność napraw jest czymś "normalnym" i potwierdza sukces twórców. Minister sportu tymczasem forsuje pomysł szkolnych klubów sportowych. "Efektem wojny między PO a PiS będzie WF na korytarzu w szkole" - podsumowuje "DGP".

"Retoryka ocierająca się wręcz o manipulację"

W odpowiedzi na artykuł Ministerstwo Sportu i Turystyki na swojej stronie zamieściło  sprostowanie. "Nieprawdą jest, że Rząd PiS planuje pogrzebanie ogólnopolskiego programu budowy boisk. Jest to daleko idąca retoryka, ocierająca się wręcz o manipulację redaktorów 'DGP'" - napisało.

Jak dodał resort, "nie ma możliwości tworzenia specjalnego narodowego programu naprawy orlików, ponieważ rząd Platformy Obywatelskiej tworząc program nigdy nie planował środków z budżetu państwa na ewentualne remonty 2600 obiektów".

W ramach programu Orlik 2012 przez pięć lat powstało około 2600 boisk, przy początkowym założeniu 2012 obiektów. W latach 2008-2012 z budżetu państwa przeznaczono na ten cel blisko miliard złotych. Z oferty skorzystało łącznie 1668 gmin, najwięcej obiektów - 175 powstało w woj. zachodniopomorskim. Bez Orlików pozostało 811 gmin w całym kraju - to 1/3 wszystkich gmin.

Cały artykuł we wtorkowym "DGP".

Komentarze (193)
"DGP": Rząd PiS chce pogrzebać sztandarowy projekt Tuska. Ministerstwo sportu zaprzecza
Zaloguj się
 • troque

  Oceniono 89 razy 83

  Prezesina żadnych sportów nie uprawia zatem Orliki są zbędne. Koniecznie przekazać parafiom aby te sprzedały je pod Biedronki bądź inne ABC

 • leszek.30

  Oceniono 75 razy 71

  PiS-bolszewia, robi to, co najlepiej umie...NISZCZY..! .. Zaczęli od stadnin, potem wzięli się z własność rolników i za szkoły, wprowadzając bolszewicką, zakłamaną "edukację" {Zalewska}..
  Teraz "Orliki"....Co będzie następne ?..Jest bardzo dużo do zniszczenia, by spełnić program Kaczyńskiego..."Polska w ruinie i zgliszczach ".. !!!

 • leszek.30

  Oceniono 64 razy 62

  Dzięki "Orlikom" dziesiątki tysięcy dzieciaków, młodzieży ma się gdzie wyszaleć, wykazać swoimi sportowymi umiejętnościami ... Tusk wstrzelił sie tym pomysłem w dziesiątkę..!... Wiedział, jakie są potrzeby ludzi młodych...Ale to jest właśnie solą w oczach Kaczyńskiego, PiS-bolszewii i episkopatu..!.. Dzieciaki , zamiast na boisku, powinny klęczeć w kościołach i wysłuchiwać "rekolekcji" o bohaterskich wyczynach Kaczyńskiego, Rydzyka..itd..!!!

 • ryyys

  Oceniono 54 razy 52

  Jedyne uczucie, którego obecnośc da się stwierdzic w proroku z Żoliborza, to nienawiśc.
  I powoli zalewa ona kraj.

 • chi-neng

  Oceniono 53 razy 47

  Tak dlugo jak Kaczynski bedzie prezesem tego rzadu, a raczej jego premierem, prezydetem i calym rzadem tego nierzadu, celem jego zawsze i nieskonczenie bedzie pogrzebanie Tuska i jego bylego rzadu.
  A przede wszystkim wszelkich ich osiagniec.
  Bo takowe byly i tego im nikt nigdy nie odbierze.
  Polske zostawili tej sekcie w dobrej pozycji krajowej i switowej, ktora zrujnowali w przeciagu 7 miesiecy.

  Mimo popelnionych bledow przez Tuska i PO, koalicje, ta kacza sekta nigdy nie dorosnie do piet Tuska i bylych wladz.
  Jako, ze Tusk i jego rzad byli politykami...Czy tego chcecie czy nie... 'Kacza Farma' natomiast byla od zarania, jest i pozostanie sekta.

 • 6nine9

  Oceniono 44 razy 44

  Orliki to wspaniały projekt. Będąc dzieciakiem marzylem (marzylismy wszyscy), by grac w pilke na czyms takim, a nie na asfalcie lub klepisku.

  A teraz Kaczynski chce to zniszczyc tylko dlatego, że to widzialny i namacalny sukces PO. Oraz dlatego ze sam nie wie co to sport, a jedyna dyscyplina jaką uprawiał to pingpong pod kołdrą.

  Zgroza i ohyda.

 • wpac

  Oceniono 45 razy 39

  Pisiory zabrały kasę dla animatorów na tych boiskach. Przerobią stadiony na rodea w ramach nawiżania.

 • chi-neng

  Oceniono 36 razy 32

  "DPG": Orliki Tuska do odstrzału. Rząd chce pogrzebać program budowy boisk"
  -----
  To nieprawda!

  Tzn, to nie jest CALA prawda...

  Ten rzad chce "pogrzebac" zywcem i po wieki, Tuska, jego byly rzad i wszystko to co sie z Nim wiaze!


  wszystko co sie z Nim wiaze, kojarzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX