Marszałek Senatu "kłamie i insynuuje" ws. prezesa TK? Tak twierdzi Rzepliński. Na piśmie

• Andrzej Rzepliński wysłał pismo do marszałka Stanisława Karczewskiego • "Pańska mowa o przekazaniu i zmowie jest kłamstwem" - napisał prezes TK• Chodzi o rzekome przekazanie PO informacji o terminie wyroku ws. TK

Na początku sierpnia marszałek Senatu przekonywał, że prezes TK potajemnie przekazał politykom PO informację o terminie ogłoszenia wyroku ws. ustawy o Trybunale. "To jest zmowa polityków PO z prezesem Rzeplińskim, który przekroczył już naprawdę wszystkie bariery" - mówił Stanisław Karczewski. Na te słowa odpowiedział Rzepliński. "Pańska mowa o 'przekazaniu' oraz o 'zmowie' jest kłamstwem, insynuacją. Podobnie jak przyszywanie mi łatki wroga Parlamentu" - napisał prezes TK w piśmie adresowanym do marszałka. 

Dowiedz się więcej

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, choć opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską zmianę ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej. W lipcu Sejm przyjął nową ustawę o TK autorstwa PiS.

Więcej o: