PiS przygotowuje... nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Mocno uderzy w sędziów TK

• Klub PiS przygotuje nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym• Nowa ustawa pozbawi sędziów uposażenia po przejściu w stan spoczynku• Ograniczy też dodatkową pracę sędziów poza TK, np. na uczelniach wyższych

Polska Agencja Prasowa dowiedziała się, że trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy - jak mówią politycy PiS - "debizantyzującym" TK. Sędziowie TK nie będą otrzymywać uposażenia po przejściu w stan spoczynku. Będą też pozbawieni możliwości dodatkowej pracy poza Trybunałem, m.in. na uczelniach wyższych. Projekt ma również pozbawić sędziów możliwości korzystania ze środków na asystentów, a także ma zlikwidować możliwość pobierania niektórych dodatków funkcyjnych. - To się wpisuje w koncepcję taniego państwa - powiedział jeden z polityków PiS.

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, choć opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską zmianę ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej. W lipcu Sejm przyjął nową ustawę o TK autorstwa PiS.

A TERAZ ZOBACZ: Barbara Dolniak i Piotr Apel o tym, jak zginie Trybunał Konstytucyjny

Więcej o: