Uczestniczka Powstania Warszawskiego wygarnęła Dudzie i Macierewiczowi. Słowa pełne żalu

• Anna Jakubowska: "Macierewicz przejął metody komunistyczne"• Uczestniczka powstania stwierdziła też, że ma żal do prezydenta Dudy• "PiS zawsze prześladuje kogoś, kto wyrasta ponad miarę" - oceniła

Anna Jakubowska była gościem "Tak jest" w TVN24. Odniosła się do "zamieszania z obchodami powstania" i do nacisków, by do apelu poległych dołączyć tzw. apel smoleński. Stwierdziła, że czuje się "poniżona i upokorzona". Skrytykowała prezydenta Dudę i ministra Macierewicza. - Przejął metody swoich ówczesnych przeciwników, czyli komunistyczne - oceniła działania szefa MON, dodając że "jeżeli minister obrony ma jakieś preferencje, to zwierzchnik Sił Zbrojnych powinien zareagować". Oceniła też, że "PiS zawsze prześladuje kogoś, kto wyrasta ponad miarę, a kto nie jest tych samych poglądów". 

Dowiedz się więcej:

Czym było Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., trwało do 2 października. W jego trakcie zginęło bądź zaginęło do 16 tys. polskich żołnierzy, rannych zostało 20 tys., do niewoli dostało się 15 tys. Niemcy dopuścili się licznych zbrodni wojennych, wymordowali 150-200 tys. ludności cywilnej miasta, doszczętnie zniszczyli również lewobrzeżną Warszawę. Ze względu na tragiczne skutki, olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem nieustającego sporu.

Czym jest "apel smoleński"?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju.

Więcej o: