Między obchodami rocznicy powstania a ŚDM Andrzej Duda zdążył podpisać ustawę o TK

• Andrzej Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym
• Wczoraj o zaskarżenie jej do TK zaapelowała Krajowa Rada Sądownictwa

Andrzej Duda podpisał dziś osiem ustaw - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Jedną z nich jest najnowsza ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, przyjęta po burzliwym posiedzeniu Sejmu 22 lipca. Jeszcze wczoraj KRS wyzywała prezydenta do niepodpisania ustawy i zaskarżenia jej do TK. Dziś rano prezydent brał udział w obchodach rocznicy wybuchu powstania Warszawskiego, a po południu był w Brzegach pod Krakowem na spotkaniu papieża Franciszka z młodzieżą. Prezydent podpisał też m.in. ustawę wprowadzającą tzw. podatek od marketów.

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?
PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, choć opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską zmianę ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej. W lipcu Sejm przyjął nową ustawę o TK autorstwa PiS.

Co jest w nowej ustawie o TK?
Zgodnie z nową ustawą, opartą o propozycje PiS, pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości, ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy pięcioosobowe. Zgodnie z ustawą sprawy mają być badane przez Trybunał zgodnie z kolejnością wpływu z wyjątkiem m.in. wniosków o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o TK.

Komentarze (945)
Między obchodami rocznicy powstania a ŚDM Andrzej Duda zdążył podpisać ustawę o TK
Zaloguj się
 • edals

  Oceniono 266 razy 212

  Bardzo bym chciał być dumny z prezydenta, ale niestety - wstyd mi że Polska ma takiego prezydenta. Bardzo mi wstyd.

 • takinikt

  Oceniono 208 razy 174

  A podczas kampanii wykrzykiwał, że nie będzie notariuszem.
  Tylko debil łasy na 500 złotych mógł się na to nabrać.

 • neokles

  Oceniono 158 razy 130

  Są takie nazwiska w historii Polski które nie znikną z podręczników: Bierut... Jaruzelski... Duda...

 • allalone

  Oceniono 135 razy 109

  dziękuję ci pisie i długopisie za opłaty za dotychczas darmowe konto, dzięki za wyższe ceny w sklepach. Czekam na dalsze obniżki, które strzelą mnie w kieszeń. Mam nadzieję, że suweren doceni waszą księżycową ekonomię i strzeli wam kopa w dupę.

 • olorintr

  Oceniono 110 razy 76

  W przerwie pomiędzy hostią a konfesjonałem pod-pis-ałem co mi dał mój Pan...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX