Część powstańców ma dość i nie przyjdzie na spotkanie z prezydentem Dudą. W liście mocno o Macierewiczu

• "Pan prezydent i minister Macierewicz dopuścili do lekceważenia powstańców"
• Tak kontrowersje wokół obchodów rocznicy PW komentuje część powstańców
• "Nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie" - piszą w swoim liście otwartym

W liście otwartym pięcioro powstańców - Anna Jakubowska, " Paulinka", Wojciech Świątkowski,"Korczak", Wanda Traczyk-Stawska, "Pączek", Krystyna Zachwatowicz-Wajda, "Czyżyk", Andrzej Wiczyński, "Antek" - pisze, że nie weźmie udziału w corocznm spotkaniu z prezydentem. 

Pełna treść listu otwartego:

30 lipca - my, żyjący jeszcze uczestnicy Powstania - mieliśmy uczestniczyć w dorocznym spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy.
To była dla nas zawsze niezwykle ważna uroczystość o charakterze pogodnego spotkania tych, którzy odnajdywali się wzajemnie, żeby może po raz ostatni wymienić z kolegami uścisk dłoni i niezapomniane wspomnienia zawsze zaczynające się tak samo: "A pamiętasz."
Towarzyszyło nam wojsko polskie, a wśród najważniejszych gości był Prezydent RP - zwierzchnik sił zbrojnych, który wygłaszał okolicznościowe przemówienie.
W tym roku, niestety, Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców. Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ustalili treść apelu poległych i nie było żadnego rzeczowego powodu uzasadniającego zmiany jego treści i dopisywania nowych nazwisk.
Pan Prezydent, który dużo mówi o patriotyzmie, mógł powstrzymać te poczynania, a ponieważ tego nie uczynił, nie chcemy wysłuchiwać jego wielkich słów bez pokrycia. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy.
Powstańcy zlekceważeni i głęboko dotknięci:

Anna Jakubowska, " Paulinka"
Wojciech Świątkowski,"Korczak"
Wanda Traczyk-Stawska, "Pączek"
Krystyna Zachwatowicz-Wajda, "Czyżyk"
Andrzej Wiczyński, "Antek"

Więcej o: