Wałęsa nie przyjmie zaproszenia od Dudy na Światowe Dni Młodzieży. Powód? Wyjaśnia to dosadnie

• Lech Wałęsa nie weźmie udziału w Światowych Dniach Młodzieży• Były prezydent dostał zaproszenie od Andrzeja Dudy i Episkopatu Polski• Przyszły jednak zbyt późno. "Nie mogę zmienić kalendarza" - pisze Wałęsa

Lech Wałęsa otrzymał dwa pisma z zaproszeniami do wzięcia udziału w wydarzeniach związanych z obchodami Światowych Dni Młodzieży. Jedno z nich podpisał prezydent Duda, drugie - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. "Nie mogę zmienić kalendarza" - pisze jednak były prezydent? Rzecz w tym, że oba pisma dotarły do niego na dwa dni przed uroczystościami, na które został zaproszony. 

ZOBACZ TEŻ: Książki o Lechu Wałęsie i Solidarności >>

Dowiedz się więcej:

Co to są Światowe Dni Młodzieży?

To spotkania młodych katolików. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, w formie festiwalu religijnego. Ich pomysłodawcą był Jan Paweł II. Pierwsze odbyły się w 1985 roku w Rzymie i zgromadziły około 300 tysięcy osób. Ostatnie – w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie zgromadziło się 3,7 mln osób. ŚDM w Polsce potrwają od 26 do 31 lipca.

Kto organizuje Światowe Dni Młodzieży?

Organizatorem ŚDM jest archidiecezja krakowska. Sejm RP uznał, że strona kościelna nie powinna odpowiadać za zabezpieczenie całego wydarzenia i należy tę odpowiedzialność podzielić pomiędzy organizatorów i wojewodę. Dodał też zapisy dotyczące transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu. Koszty tego transportu są pokrywane ze środków budżetu państwa, z części będących w dyspozycji kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu i premiera.

Więcej o: