Wałęsa bez ogródek o tym, co sądzi o zmianach PiS w IPN. I bardzo mocna zapowiedź

• Wałęsa: "Odmawiam udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach"
• "IPN nie daje szans na uczciwe i sprawiedliwe dochodzenie do prawdy" - dodał
• Chodzi o zmiany, których rząd PiS dokonał w Instytucie Pamięci Narodowej

"IPN tak ukształtowany strukturalnie i personalnie nie daje szans na uczciwe i sprawiedliwe dochodzenie do prawdy" - napisał na swoim Facebooku Lech Wałęsa. Były prezydent dodał, że "w związku z powyższym" odmawia "udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach z tą instytucją i osobami tam pracującymi". Pod koniec czerwca do kolegium IPN prezydent Duda powołał m.in. historyk prof. Andrzeja Nowaka oraz publicystę Bronisława Wildsteina. Nowym szefem Instytutu został natomiast Jarosław Szarek.

Dowiedz się więcej:

Kogo Sejm i Senat powołał na członków Kolegium IPN?

Sejm na członków Kolegium IPN wybrał historyków: dra hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. Z wyboru Senatu w Kolegium zasiądą historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kim jest nowy szef IPN, Jarosław Szarek?

Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. W latach 2009-2012 był członkiem Rady Programowej Radia Kraków - wraz z trzema innym członkami opuścił ją w proteście przeciwko nieprzyznaniu miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Publikował m.in. w "Gazecie Polskiej", "Nowym Państwie", "Gościu Niedzielnym", "Dzienniku Polskim", "Gazecie Polskiej Codziennie" czy "Naszym Dzienniku".

Kim jest prof. Andrzej Nowak?

Prof. Andrzej Nowak (ur. w 1960 r. w Krakowie) - historyk, publicysta, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX w. Znawca historii stosunków polsko-rosyjskich. Uczestniczył w organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego seminariach w Lucieniu. W wyborach prezydenckich w 2010 r. poparł Jarosława Kaczyńskiego. Został członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta A. Dudę.

Kim jest Bronisław Wildstein?

Bronisław Wildstein (ur. w 1952 r. w Olsztynie) - dziennikarz i publicysta, b. działacz podziemia w PRL. Współpracował z tygodnikiem "Wprost", miesięcznikiem "Nowe Państwo" i "Rzeczpospolitą". W latach 2006-2007 prezes zarządu TVP, w latach 2012-14 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika. W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W maju tego roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Więcej o:
Komentarze (450)
Wałęsa bez ogródek o tym, co sądzi o zmianach PiS w IPN. I bardzo mocna zapowiedź
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 122 razy 78

  Słusznie. Z tak prymitywnymi propagandystami nie ma sensu rozmawiać, bo ich nie interesuje prawda historyczna, lecz wykorzystywanie historii do bieżącej walki politycznej.

 • jxl82

  Oceniono 102 razy 60

  Badania grafologiczne tzw "lojalki" Lecha Wałęsy miały być do miesiąca. Czyżby badania wykazały że podpis "Bolka" jest bliźniaczo podobny do Jarka?

 • ryyys

  Oceniono 87 razy 45

  To, co zrobiono z IPN, to jeden z elementów instalowania w Polsce nowego systemu zamiast poprzedniego, demokratycznego. Jak w latach 40. gdy AK było zaplutym karłem, tak teraz wszystko, co nie wielbi Kaczyńskiego, jest do skasowania.
  Smutne jest to, że i tedy i teraz są tacy, którzy chetnie w tym biorą odział i tacy, którym to się podoba. Ci drudzy zwłaszcza, to nasz problem. Cóż, będziemy narodem rabów zamiast obywateli.

 • mejerewa

  Oceniono 69 razy 35

  Akta IPN odtajnić.
  Miliony złotych z puli IPN przekazać instytutom historycznym na polskich uczelniach, niech badają dokumenty w sposób naukowy i bezstronny.
  Polityczny IPN nie ma sensu.

 • jeziorak.pl

  Oceniono 50 razy 28

  Zaraz zaraz.... czy ten szarek, to przypadkiem nie jest to ten sam facet, który nie wiem co się stało w Jedwabnem...?

 • jakub13579

  Oceniono 55 razy 27

  Tak mszczą się błędy popełnione przez PO i całą liberalną prawicę w czasach gdy byli u władzy. Wówczas wystarczyło packą na muchy klapnąć i byłoby po karaczanie . Teraz to wielki problem. ziobronia mieli na widelcu ale pięciu posłów razem z p. premier zabrało. Teraz ziobroń będzie miał spec-paragrafy i rechot do rozpuku z głupców.

 • honorny

  Oceniono 50 razy 26

  Z IPN faktycznie niczego sensownego nie da się już zrobić. Od dawna funkcjonuje jako intergralna część aparatu propagandy PiS, zakłamujaca historię naszej ojczyzny. Zasługą "dobrej" zmiany jest upodlenie kolejnej instytucji państwowej, którą następna władza będzie musiała zrównać z ziemią.

 • fakiba

  Oceniono 52 razy 22

  Tera jeszcze kaczor musi nakazać zmianę nazwy z IPN , na Instytut Prawdy Pisowskiej , i już będzie wszystko jasne

 • fakiba

  Oceniono 54 razy 20

  Zadaniem nowego szefa IPN i jego nowych pomocników mianowanych przez Dudę , jest udowodnienie , że na czele strajków stał LK ,a na czele Solidarności jego brat i oni to gwarantują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX