Wałęsa bez ogródek o tym, co sądzi o zmianach PiS w IPN. I bardzo mocna zapowiedź

• Wałęsa: "Odmawiam udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach"• "IPN nie daje szans na uczciwe i sprawiedliwe dochodzenie do prawdy" - dodał• Chodzi o zmiany, których rząd PiS dokonał w Instytucie Pamięci Narodowej

"IPN tak ukształtowany strukturalnie i personalnie nie daje szans na uczciwe i sprawiedliwe dochodzenie do prawdy" - napisał na swoim Facebooku Lech Wałęsa. Były prezydent dodał, że "w związku z powyższym" odmawia "udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach z tą instytucją i osobami tam pracującymi". Pod koniec czerwca do kolegium IPN prezydent Duda powołał m.in. historyk prof. Andrzeja Nowaka oraz publicystę Bronisława Wildsteina. Nowym szefem Instytutu został natomiast Jarosław Szarek.

Dowiedz się więcej:

Kogo Sejm i Senat powołał na członków Kolegium IPN?

Sejm na członków Kolegium IPN wybrał historyków: dra hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. Z wyboru Senatu w Kolegium zasiądą historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Kim jest nowy szef IPN, Jarosław Szarek?

Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. W latach 2009-2012 był członkiem Rady Programowej Radia Kraków - wraz z trzema innym członkami opuścił ją w proteście przeciwko nieprzyznaniu miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Publikował m.in. w "Gazecie Polskiej", "Nowym Państwie", "Gościu Niedzielnym", "Dzienniku Polskim", "Gazecie Polskiej Codziennie" czy "Naszym Dzienniku".

Kim jest prof. Andrzej Nowak?

Prof. Andrzej Nowak (ur. w 1960 r. w Krakowie) - historyk, publicysta, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX w. Znawca historii stosunków polsko-rosyjskich. Uczestniczył w organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego seminariach w Lucieniu. W wyborach prezydenckich w 2010 r. poparł Jarosława Kaczyńskiego. Został członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta A. Dudę.

Kim jest Bronisław Wildstein?

Bronisław Wildstein (ur. w 1952 r. w Olsztynie) - dziennikarz i publicysta, b. działacz podziemia w PRL. Współpracował z tygodnikiem "Wprost", miesięcznikiem "Nowe Państwo" i "Rzeczpospolitą". W latach 2006-2007 prezes zarządu TVP, w latach 2012-14 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika. W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W maju tego roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Więcej o: