Gorąco w Sejmie. Rzepliński zaapelował właśnie do prezydenta Dudy. BARDZO stanowczo

• Rzepliński: "Władzy, także prawodawczej, nie wolno wszystkiego"• Tymi słowami prezes TK skomentował uchwaloną dziś nową ustawę o TK• I zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tej ustawy

- Władzy, także prawodawczej, nie wolno wszystkiego. Władza jest związana konstytucją. Żaden sejm nie może ustawą zmienić podstaw ustroju Rzeczypospolitej - powiedział w dziś do posłów prezes Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Rzepliński zaapelował też do Andrzeja Dudy, by ten zawetowało nowo przyjętą ustawę o TK. Dodał też, że "nikt nie może działać na szkodę praw podstawowych". - Na straży tych praw stoi orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Naród sprawuje władzę również poprzez orzecznictwo TK - stwierdził Rzepliński.

Dowiedz się więcej:

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała koalicja PO-PSL. Ustępujące władze „na odchodne” wybrały 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, choć opozycja i część konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską zmianę ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej. W lipcu Sejm przyjął nową ustawę o TK autorstwa PiS.

 

Więcej o: