Nie masz telewizora? Ministerstwo chce, żebyś i tak zapłacił abonament. Nowy pomysł na ściąganie opłat

• Ministerstwo Kultury chce "uszczelnić" ściągnie abonamentu RTV• Dziś płaci się go, jeśli w gospodarstwie domowym jest telewizor i radio• Po zmianach abonament płaciłoby każde gospodarstwo domowe

Jedną z najważniejszych zaproponowanych przez PiS zmian w mediach publicznych miał być sposób ich finansowania. Dziś abonament radiowo-telewizyjny płacą gospodarstwa domowe, które maja telewizor lub radio.

Jednak w praktyce ściągalność abonamentu jest daleka od 100 procent. Zastąpić go miała opłata doliczana do każdego rachunku za prąd. Ten pomysł nie przeszedł. Jednak rząd wciąż zamierza zwiększyć wpływy na media publiczne.

Jednym z pomysłów jest zmiana przepisu, zgodnie z którym abonamentu nie płaci się, jeśli w domu nie ma radia lub telewizora - podaje dziennik.pl. - Dziś do odbioru programu służyć może nawet smartfon - mówi wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Dlatego miałoby go zapłacić każde gospodarstwo domowe. Czabański zastrzega, że to dopiero wstępny pomysł i szczegóły "będą jeszcze konsultowane".