Żołnierze na służbie u o. Rydzyka. Przygotowali i wydawali posiłki. Powód? Nie zgadniesz

• Scheuring-Wielgus wystosowała interpelację do Antoniego Macierewicza• Chodzi o wydawanie posiłków przez żołnierzy podczas konsekracji• MON: Wojsko wydało posiłek celem zabezpieczenia uroczystości

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II został konsekrowany maju. Uroczystości przewodniczył legat papieża Franciszka, kardynał Zenon Grocholewski. List wysłał prezydent RP, uczestników mszy pozdrowił z Rzymu papież Franciszek, a na miejscu pojawiła się Beata Szydło z ministrami oraz Jarosław Kaczyński.

Sam przebieg konsekracji kościoła wybudowanego przez ojca Tadeusza Rydzyka pozostałby pewnie bez echa i już dawno nikt by o nim nie pamiętał, gdyby nie interpelacja Joanny Scheuring-Wielgus. 

"Uczestnikom uroczystości wojsko serwowało m.in. darmową grochówkę w ilości ok. siedmiu tysięcy porcji" - stwierdziła w piśmie do Antoniego Macierewicza posłanka Nowoczesnej.

I od razu zadała ministrowi obrony narodowej serię wnikliwych pytań: 

1. Czy wojsko przygotowywało posiłek (grochówkę) na uroczystości konsekracji kościoła w Toruniu w dniu 19.05.2016 r.? 2. Jaka była podstawa prawna przygotowania tego posiłku? 3. Kto i na jakiej podstawie prawnej podjął decyzję o realizacji tego przedsięwzięcia? 4. Czy to przedsięwzięcie było ujęte w planie współpracy organizacji pozarządowych z MON? Jeśli tak, to pod jaką pozycją? 5. Jaki był koszt przygotowania posiłku (koszt produktów, koszt przygotowania potraw, koszt pracy żołnierzy)? 6. Jaka instytucja ponosiła koszty przygotowania i wydania tego posiłku? 7. Czy sprzęt wojskowy użyty do wykonania tego zadania (kuchnie polowe) był sprzętem ZN (zapasu wojennego)? 6. Jeśli tak, to kto podjął decyzję o zdjęciu tego sprzętu z ZN?

Konsekracja kościoła pw. NMP i Jana Pawła II. Obecni Szydło, Kaczyński, Macierewicz... A na witrażu? [ZDJĘCIA]

Beata SzydłoBeata Szydło Agencja Wyborcza.pl

Wygląda na to, że wojskowi... faktycznie wydawali, a na dodatek przygotowali posiłki dla przybyłych na uroczystość gości. Jak czytamy w odpowiedzi sekretarza stanu Bartosza Kownackiego:

Wojsko przygotowało i wydało odpłatny posiłek celem zabezpieczenia uroczystości konsekracji kościoła w Toruniu

Wiceminister dodaje, że zgodę na to wydał Antoni Macierewicz, a "koszt produktów ok. 17 500 złotych (2,50 zł za porcję - posiłek) poniósł organizator uroczystości Fundacja Lux Veritatis".

"Przedsięwzięcie związane z przygotowaniem oraz wydaniem posiłku realizowała 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy. Sprzęt wojskowy użyty do wykonania tego zadania nie był sprzętem zapasu wojennego" - podsumował Kownacki.

Pełną treść i odpowiedź na interpelację w sprawie przygotowania i wydawania przez żołnierzy posiłku w czasie uroczystości kościelnej w Toruniu znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: