Minister PiS robiła wszystko, by nie użyć TYCH słów. Lech Kaczyński nie miał z nimi problemu

• Anna Zalewska unikała odpowiedzi na pytanie: "Kto zabił Żydów w Kielcach"
• "Różne były zawiłości historyczne" - stwierdziła pod naciskiem M. Olejnik
• "To wielki wstyd i tragedia dla Polaków" - mówił w 2006 r. Lech Kaczyński

W trakcie rozmowy z Moniką Olejnik minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, wielokrotnie unikała odpowiedzi na prosto postawione pytanie: "Kto zabił Żydów w pogromie kieleckim?".

Ostatecznie, przyparta do muru przez prowadzącą, Zalewska stwierdziła, że "to zostawmy historykom", "oceniają to Polacy" i ostatecznie, że "różne były zawiłości historyczne".

Ten brak jednoznacznej odpowiedzi jest teraz krytykowany przez część obserwatorów politycznych. "W normalnym zachodnim kraju pani Zalewska dzień po tak skandalicznej wypowiedzi medialnej składałaby dymisję" - napisał na Twitterze Łukasz Rogojsz z "Newsweeka".

Wypowiedź minister dziwić może również z innego powodu. W 2006 roku często przedstawiany jako autorytet dla PiS były prezydent Lech Kaczyński o pogromie kieleckim wypowiadał się tak:

Jako Prezydent Rzeczypospolitej chcę jasno i dobitnie powiedzieć: to co się stało przed 60 laty w Kielcach to była zbrodnia. To jest wielki wstyd i tragedia dla Polaków i dramat dla Żydów, których tak niewielu ocalało po hitlerowskim Holocauście. Nie ma dla tej zbrodni żadnego usprawiedliwienia

Źródło: "Wolna i demokratyczna Polska nie boi się dyskusji o przeszłości", list prezydenta Lecha Kaczyńskiego do uczestników obchodów 60. rocznicy wydarzeń kieleckich

Czym był "pogrom kielecki"?

Pogrom kielecki miał miejsce w 1946 r. Uczestniczyli w nim cywilni mieszkańcy miasta, milicjanci i żołnierze. IPN ustalił, że zginęło 37 Żydów (35 zostało rannych) i troje Polaków. Na tle rabunkowym zamordowano Reginę Fisz pochodzenia żydowskiego i jej kilkutygodniowe dziecko. Pogrom sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. 9 z 12 osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów, skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.

Więcej o:
Komentarze (176)
Minister PiS robiła wszystko, by nie użyć TYCH słów. Lech Kaczyński nie miał z nimi problemu
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 55 razy 41

  Właściwie, gdyby skupić się wyłącznie na pokrętnych słowach Zalewskiej , to można śmiało oskarżyć ją o zbezczeszczenie pamięci Lecha Kaczyńskiego..!!!

 • leszek.30

  Oceniono 48 razy 34

  Jak widać, to Zalewska, J.Kaczyński, Macierewicz i inni z PiS-bolszewii, mają w "głębokim poważaniu" , które mieści się poniżej pleców , słowa i opinie Lecha Kaczyńskiego..!!!

 • antykaczysta40

  Oceniono 43 razy 31

  Żydzi i Żydzi. Przecież to byli Polacy. Polacy zabili Polaków. Taka jest prawda a nie jakieś ministerialne wykręty.

 • ptak_dodo

  Oceniono 26 razy 26

  nie ma co się łudzić, z roku na rok Lech Kaczyński (tak samo jak papież Jan Paweł II) będzie coraz bardziej pustą wydmuszką dla "wyznawców".

  zasada jest prosta - im więcej pomników, tym mniej pamięci o głoszonych ideach. często niewygodnych ideach. wielu ultraprawicowych katolików miało i ma dalej za złe papieżowi JPII częste i głośne mówienie o Holokauście, o tragedii Żydów.
  "za dużo miał przyjaciół Żydów w młodości!" - wiele takich opinii było słychać już dawno temu, za życia JPII.

  Lech Kaczyński prezydentem doskonałym nie był i to jest dość łagodne określenie z mojej strony. ale na tle swojego braciszka jawił się (i jawi dalej) jako człowiek znacznie bardziej zdystansowany, spokojny, wyważony w poglądach. może to wpływ żony, kobiety nietuzinkowej, co przyznała nie raz nawet prof. M Środa, osoba z zupełnie innego świata niż Kaczyńscy.
  i PiSowi będzie ta prawda o Lechu Kaczyńskim przeszkadzać. stąd działania, które określiłem na początku: wizerunek na cokoły, poglądy i słowa - do archiwum. i na trzy spusty.

 • nekaj

  Oceniono 34 razy 26

  wyryj sobie w tym pustym łbie - Polacy-katolicy wyrżnęli Żydów w Kielcach!

 • belzebub1001

  Oceniono 35 razy 25

  Kolejne durne "babsko" posadzone przez epidiaskop na ministra edukacji!

 • kuma1

  Oceniono 33 razy 19

  Ciekawe czy Kaczyński zdobędzie się na szacunek dla prawdy i swojego brata ś.p. Prezydenta Polski i zdymisjonuje minister Zalewską za skandaliczne wypowiedzi.

 • napohybel.live

  Oceniono 15 razy 15

  Zginęli przez kołtunizm i z rąk katolików.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 27 razy 15

  Patrząc na zdjęcie Zalewskiej powiem wprost -
  jesteśmy świadkami nie tylko tęsknot Kurskiego za PRL-em (Sonda, Wielka Gra itp w TVPiS)
  ale też ciekawych trendów, np. powrotu modnych w latach 50-70 broszek.

  No chyba że chodzi o podlizywanie się Beacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX