Minister PiS robiła wszystko, by nie użyć TYCH słów. Lech Kaczyński nie miał z nimi problemu

• Anna Zalewska unikała odpowiedzi na pytanie: "Kto zabił Żydów w Kielcach"• "Różne były zawiłości historyczne" - stwierdziła pod naciskiem M. Olejnik• "To wielki wstyd i tragedia dla Polaków" - mówił w 2006 r. Lech Kaczyński

W trakcie rozmowy z Moniką Olejnik minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, wielokrotnie unikała odpowiedzi na prosto postawione pytanie: "Kto zabił Żydów w pogromie kieleckim?".

Ostatecznie, przyparta do muru przez prowadzącą, Zalewska stwierdziła, że "to zostawmy historykom", "oceniają to Polacy" i ostatecznie, że "różne były zawiłości historyczne".

Ten brak jednoznacznej odpowiedzi jest teraz krytykowany przez część obserwatorów politycznych. "W normalnym zachodnim kraju pani Zalewska dzień po tak skandalicznej wypowiedzi medialnej składałaby dymisję" - napisał na Twitterze Łukasz Rogojsz z "Newsweeka".

Wypowiedź minister dziwić może również z innego powodu. W 2006 roku często przedstawiany jako autorytet dla PiS były prezydent Lech Kaczyński o pogromie kieleckim wypowiadał się tak:

Jako Prezydent Rzeczypospolitej chcę jasno i dobitnie powiedzieć: to co się stało przed 60 laty w Kielcach to była zbrodnia. To jest wielki wstyd i tragedia dla Polaków i dramat dla Żydów, których tak niewielu ocalało po hitlerowskim Holocauście. Nie ma dla tej zbrodni żadnego usprawiedliwienia

Źródło: "Wolna i demokratyczna Polska nie boi się dyskusji o przeszłości", list prezydenta Lecha Kaczyńskiego do uczestników obchodów 60. rocznicy wydarzeń kieleckich

Czym był "pogrom kielecki"?

Pogrom kielecki miał miejsce w 1946 r. Uczestniczyli w nim cywilni mieszkańcy miasta, milicjanci i żołnierze. IPN ustalił, że zginęło 37 Żydów (35 zostało rannych) i troje Polaków. Na tle rabunkowym zamordowano Reginę Fisz pochodzenia żydowskiego i jej kilkutygodniowe dziecko. Pogrom sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. 9 z 12 osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów, skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.

Więcej o: